شركت شاوك الكتریك تركیه ، تنها شركت تركیه ای كه حق خرید برق از ایران را دارد، اعلام كرد: تا سه ماه اول سال ۲۰۰۸ واردات برق ایران به این كشور عملی می شود.

به نقل از روزنامه زمان چاپ تركیه، جهان كامر یكی از شركای شركت برق شاوك تركیه از واردات برق ایران به این كشور در ظرف سه ماه آینده خبر داد.

وی با بیان اینكه شركت شاوك صلاحیت خرید برق از ایران را دارد گفت: طی ماههای اخیر روابط ما با ایران به سطح خوبی رسیده است.

كامر با بیان اینكه شركت برق شاوك طبق برنامه اش سالیانه ۶۰۰ میلیون كیلووات ساعت برق از ایران وارد خواهد كرد افزود : برق وارداتی از ایران كمك بسیار بزرگی به مشكل كمبود برق تركیه خواهد كرد و احتیاجات مردم منطقه آناتولی جنوب شرقی به این نعمت را رفع خواهد كرد.

وی در ادامه تاكید كرد : این شركت به منظور واردات سالیانه ۶۰۰ میلیون كیلووات ساعت برق در سال ۲۰۰۴ از سازمان ساماندهی بازار انرژی تركیه لیسانس ۵ ساله اخذ كرد. اما به دلایل مشكلات اداری تا كنون موفق به واردات برق از ایران نشده است و این عامل باعث محروم ماندن شركت از میلیونها لیر سود شده و تاكنون مشكلات مردم منطق آناتولی جنوب شرقی از بابت برق حل نشده است .

وی افزایش میزان واردات سالیانه برق از ایران را از ۶۰۰ میلیون كیلووات ساعت به رقم ۳ الی ۵ مییلیارد كیووات ساعت تنها با افزایش سرمایه گذاری در این بخش تا میزان ۳۰-۲۰ میلیون دلار ممكن دانست .

كارشناسان انرژی تركیه خرید برق از ایران را دركمك به افزایش ثبات و امنیت در بخش عرضه برق این كشور دخیل می دانند.

بنا به آمار ارائه شده توسط وزارت انرژی تركیه ، این كشور در سال گذشته ۱۷۴ میلیارد كیلووات ساعت برق تولید كرد و پیش بینی كرده كه این مقدار تا پایان سال جاری به عدد ۱۸۷ میلیارد كیلووات ساعت برسد.

نزدیكی بین دو كشور ایران و تركیه در عرصه انرژی تنها مختص به این حوزه نیست . هم اكنون فعالان عرصه كار تركیه در ساخت سه نیروگاه تبدیل گاز طبیعی به قدرت ۲۰۰۰ مگاوات در ایران مشاركت دارند.