نمایشگاه نقاشی‌های "سعید معیری‌زاده" با عنوان "بازخوانی آثار شكسپیر و مولوی در سبك نئوفولكلور" با سخنرانی فرشچیان،آغداشلو والهی قمشه‌ای در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران گشایش خواهد یافت.

این نمایشگاه چهارشنبه ۵ دی‌ماه ساعت ۱۷ در فرهنگسرای نیاوران گشایش خواهد یافت و در مراسم افتتاحیه كه با سخنرانی محمود فرشچیان، آیدین آغداشلو و الهی قمشه‌ای همراه خواهد بود نزدیك به۶۰ تابلو نقاشی با موضوع مولوی، شكسپیر و روند شكل‌گیری نئوفولكلور به نمایش گذاشته می‌شود.

نقاشی‌هایی كه "معیری زاده" در این نمایشگاه عرضه كرده است برپایه نمایشنامه "تلاش بیهوده عشق" اثر "ویلیام شكسپیر" و برخی از اشعار مولوی تحت عنوان "قمار عشق" است كه با نگاه سمبولیك نقاش، دیدگاه‌های مولوی به عنوان یك "عاشق دیوانه" و شكسپیر به عنوان یك "عاقل عاشق" پیوندی می‌خورد تا عقیده‌ای یكسان ارائه شود.

معیری‌زاده با عرضه ۲۲ كلاژ نقاشی از آثار شكسپیر، ۲۲ نقاشی چرم روی بوم از آثار مولانا و ۱۰ تا ۱۵ اثر با موضوع روند شكل گیری سبك نئوفولكلور برآنست تا علاوه بر انتقال یكسان بودن اندیشه‌های دو ادیب و شاعر برجسته شرق و غرب، جلوه‌ای نوین از نقاشی ایرانی را در معرض دید قرار دهد.

آثار او در بخش روند شكل گیری سبك نئوفولكلور در واقع مشق‌هایی از مكاتب نقاشی ایرانی تا استادان معاصر نظیر محمود فرشچیان است.

معیری‌زاده معتقد است: نقاشی ایرانی طی تاریخ خود به قللی رسیده كه در دوران معاصر از نظر شكل، رنگ، فرم و حتی محتوا دارای قابلیت های بیانی گسترده‌ای شده است. آنچه مسئله‌ای قابل انتقاد و بحرانی امروز است این است كه: هنرمندان فولكلور در ابراز عقاید و احساسات خود غفلتی داشته‌اند و این می‌تواند با نگاهی نئوفولكلور كه تعهد شدیدی به شكل، قالب و كلیشه ها نداشته باشد انجام شود.

داشتن نگاهی نو به هنرهای كهن، ما را به دگردیسی مثبت‌تری رهنمون خواهد شد كه بدون شك به نفع همه بشریت خواهد بود.

نمایشگاه "بازخوانی آثار شكسپیر و مولوی به روایت نئوفولكلور"تا ۱۳ دی ۸۶ دایر خواهد بود و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ (روزهای تعطیل ۱۴ تا ۱۹) از آن دیدن كنند.