آیدین آغداشلو: این نهادها هستند كه با وجود نقاشی‌ها اعتبار پیدا می‌كنند

صبح دیروز با رونمایی از مجموعه‌ی تازه‌ترین شاهكار خط شكسته‌نستعلیق استاد یدالله كابلی خوانساری و نمایش هنر ده‌ها پیش‌كسوت و هنرمند نامی ایران، یك گالری دیگر به جمع نگارخانه‌های تهران اضافه شد.

مراسم گشایش گالری "نوین" از سوی بانك اقتصاد نوین در سالن همایش و طبقه‌ی هفتم ساختمان بانك در خیابان اسفندیار تدارك دیده شده و با برپایی نمایشگاهی از ۶۳ اثر هنرمند معاصر، رونمایی كتاب خوش‌نویسی خط شكسته‌ی غزلیات حافظ و كتابخانه‌ی تخصصی این نهاد اقتصادی همراه بود.

در این مراسم جمع ۶۰ نفره‌ی هنرمندان نقاشی كه آثارشان در نمایشگاه عرضه شده بود به‌همراه هنرمندانی از اهالی سینما، موسیقی و... گردهم آمده بودند.

گفته می‌شود این نخستین‌بار است كه یك نهاد غیردولتی اقتصادی در ایران چنین اقدامی را پایه‌گذاری می‌كند.

كتاب غزلیات حافظ كه برای اولین‌بار به خط شكسته نوشته شده است، توسط نویسنده آن - یدالله كابلی - و جلال رسول‌اف - رییس بانك اقتصاد نوین - رونمایی شد. كتابی كه اصغر دادبه بر آن مقدمه نوشته است.

كابلی از این‌كه توفیق كتابت یك كتاب آسمانی به‌عنوان كلام آسمانی حافظ را پیدا كرده، ابراز خوشحالی كرد و گفت كه جزو هنرمندان خوشبخت و كسانی هستم كه در طول عمرم با رسول‌اف همكار بوده‌ام. این بركت همچنان پابرجا مانده تا وقتی كه به این فضا آمده و دیدم در ارج‌گذاری به فضای فرهنگی كشور، تا چه حد فعال است.

به باور او، سرزمین ما سرزمین ادب و فرهنگ و هنر است و این سرزمین در سال‌های متمادی مهد فرهنگ و هنر بوده و این نشست با حضور كسانی‌ كه صاحب پشتوانه‌های عظیمی هستند، نشانه‌ی بزرگ فرهنگ ایران است.

این استاد خوش‌نویس تصریح كرد، با توجه به این ره‌آورد عظیم و رویكردی كه در كشور ما بی‌سابقه بوده، امروز شاهد این هستیم كه هنرمندان همیشه تشته این امر هستند كه در عرصه‌های فرهنگی حضور پیدا كنند.

پس از گشایش گالری و كتابخانه "نوین" فیلمی از مرتضی پورصمدی و میثم شاه بابایی كه درباره‌ی آثار استاد كابلی و كتاب حافظ او اختصاص داشت، به‌نمایش درآمد.

سپس آیدین آغداشلو ابراز كرد: درباره كتابی كه كابلی نگاشته، چند كلمه كم است؛ با در نظر گرفتن این‌كه در طول تاریخ خوش‌نویسی ایران از قرن یازدهم كه خط شكسته به شكل دل‌پذیر خود درآمد دیوان‌های شعر با خط شكسته نوشته می‌شد. این دیوان‌ها به این خاطر شكسته نوشته می‌شوند كه خواندن آن‌ها اضافه باشد.

او اضافهد: كسی كه می‌خواهد اشعار را بخواند حتا نباید صاحب فن باشد، بلكه همین‌قدر كه به شعر حافظ آشنا باشد كافی است. درباره‌ی این كتاب حافظ نیز، هم خط زیباست و هم شعر یگانه است و این بازی دلپذیری است.

آغداشلو گفت: خوشحالم این اتفاق ازسوی یك نهاد اقتصادی معتبر افتاده است و این یك شروع خیر و اتفاق فوق‌العاده‌ای است.

او با بیان اینكه این گالری بسیار خوب است و آثار خوبی هم برای آن‌ انتخاب شده است، تاكید كرد، نقاشی‌ها نیستند كه با وجود نهادها اعتبار پیدا می‌كنند، بلكه نهادها هستند كه با وجود نقاشی‌ها اعتبار می‌یابند.

آثار عرضه‌شده در نمایشگاه از حدود سه‌ماه پیش از مجموعه‌داران و گالری‌های تهران خریداری شده‌اند.

این گالری به‌نمایش گنجینه‌ی این نهاد اقتصادی اختصاص دارد و برنامه‌ی حضور عمومی مردم از آن هنوز اعلام نشده است.

در این نمایشگاه آثار نصرالله مسلمیان، آیدین آغداشلو، سیدمحمد احصایی، محمدابراهیم جعفری، گیزلاوارگا سینایی، فرح اصولی، یعقوب عمامه‌پیچ، مرتضی دره‌باغی، مصطفی دره‌باغی، سعید روان‌بخش، جلال شباهنگی، پرویز كلانتری، هانیبال الخاص، صادق تبریزی، احمد وكیلی، آنه‌محمد تاتاری، محمود جوادی‌پور، شهلا حبیبی، بهرام دبیری، صادق‌زاده، محمدحسین ماهر، عادل یونسی، یدالله كابلی، امین نورانی، كریم نصر و...عرضه شده است.

همچنین بهمن فرمان‌آرا، خسرو سینایی، ابراهیم حقیقی، محمدرضا اصلانی، یدالله صمدی، جهانگیر كوثری، قباد شیوا، سیف‌الله صمدیان، حسن فتحی، امرالله فرهادی، هوشنگ كامكار، رخشان بنی‌اعتماد، لیلی گلستان، فریال سلحشور، عطاالله امیدوار و... از جمله حاضران در مراسم دیروز بودند.