ورودی ساختمان جدید وزارت آموزش و پرورش كشور هلند به‌زودی با تابلوهایی حاوی نقوش نگارگری ایرانی بر روی كاشی مزین می‌شود.

به نقل از روابط عمومی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، پنج تابلو حاصل ۲ سال فعالیت موزه كودك هلند است كه طی آن كودكان این كشور با حضور در این موزه با فرهنگ ایران زمین آشنا شدند و هر یك قطعه كاشی مخصوص به خود را رنگ‌آمیزی و بر روی تابلو نصب كردند.

محمدرضا بابازاده كارگردان ایرانی ساكن آمستردام و كارشناس عالی مؤسسه سلطنتی تروپیكال هلند این مطلب را در مراسم رونمایی از كتاب نگاهی به ایران در شیراز بازگو كرد.

وی توضیح داد كه مسؤولان این وزارتخانه درخواست كردند كه تابلوها در راهروی ورودی اصلی ساختمان نصب شود كه موزه كودك هلند با این درخواست موافقت كرد و به زودی این آثار در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

در جریان پروژه تبادل فرهنگی كودكان ایران و هلند بچه‌های دو كشور با فرهنگ یكدیگر آشنا شدند و موزه كودك آمستردام نیز طی دو سال، ایران را به بچه‌های هلندی معرفی كرد.

ساخت تابلوی منقوش به نگارگری ایرانی بر روی كاشی یكی از فعالیت‌های موزه در این برنامه بود كه از این راه ۵ تابلو خلق شد.

بابازاده كه خود نقشی كلیدی در ایجاد رابطه بین مؤسسه سلطنتی هلند كه موزه كودك زیر مجموعه آن به شمار می‌رود و كانون برای اجراء پروژه تبادل فرهنگی كودكان دو كشور ایفاء كرده است، توضیح داد كه در مرحله پایانی پروژه تعدادی از كودكان ایرانی به تهران سفر كردند و پس از دوسال ارتباط اینترنتی، دوستان ایرانی خود را از نزدیك دیدند كه خاطره شیرین آن سفر هچنان در ذهنشان باقی مانده است.

وی گفت: گاهی در خیابان های آمستردام آن كودكان كه اكنون كمی بزرگتر شده‌اند را می‌بینم در حالی كه برایم دست تكان می‌دهند و از من می‌پرسند حال بچه‌های ایران و كانون چه طوره؟

بابازاده گفت پروژه تبادل فرهنگی برنامه‌ای بزرگ و با ارزش بود و هنوز هلندی‌ها اذعان می‌كنند كه چنین پروژه‌ای را با چنین وسعتی با هیچ كشوری اجراء نكرده‌اند.

كتاب نگاهی به ایران كار مشترك انتشارات كانون و انتشارات كیت هلند وابسته به موزه كودك آن كشور در حاشیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در شیراز رونمایی شد.

جشنواره چهار روزه قصه‌گویی روز ۳۰ آذر در شیراز با معرفی برگزیدگانش پایان یافت.