اجرای زنده نمایش لباس در طرح های اسلامی و ملی با حضور بانوان استان گلستان برای نخستین بار برپا شد.

محمدرضا خاكپور، رئیس حوزه هنری استان گلستان در همایش طوبی كه به همین مناسبت برگزار شد گفت: طراحی پوشش های اسلامی بانوان برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف از پارسال با عنوان طرح صدف در حوزه استان آغاز شده بود. وی هدف از اجرای این طرح را تنوع در پوشش بانوان ایران اسلامی بیان داشت و افزود: نیاز بانوان جامعه به پوشش كامل تر و زمینه ساز برای كاهش تقاضا نسبت به پذیرش الگوهای غربی از دیگر اهداف این طرح بوده است.

خاكپور افزود: طراحی و دوخت لباس ها از سوی هنرمندان فارغ التحصیل رشته طراحی و دوخت دانشگاه های مختلف كشور و استان و زیرنظر اساتید برتر دانشگاه به اجرا درآمده و از میان تعداد زیادی طرح انتخاب شده است.

همچنین دكتر مهدیه الهی قمشه ای، كه برای شركت در این همایش در گرگان به سرمی برد در سخنانی گفت: فعالیت زنان در جامعه از نوع انسانی است و اگر از ظاهر زیبا در كار استفاده شود از فرهنگ ما به دور است.

وی با اشاره به این كه زنان در شعر فارسی جایگاهی ارزشمند داشته و تمام ادبیات ما در ستایش زنان است، گفت: زنان جایگاه بلندی در عرفان نیز دارند و عرفان از طریق زنان جاری شده است. دكتر قمشه ای تأكید كرد: به این سبب ظاهر زنان باید همان گونه كه خداوند امر فرموده باشد اما می توان معیارهایی را نیز استفاده كرد كه ارزش های واقعی را حفظ كند.

پس از سخنرانی دكتر قمشه ای نمایش زنده لباس بدون حضور آقایان با رعایت همه شئون اسلامی و از سوی تنی چند از بانوان اجرا شد كه استقبال بسیار حاضران در سالن را به همراه داشت. در این نمایش كه با حضور ۳۰۰ نفر از بانوان برگزار شد ۳۰ مدل مختلف از مقنعه، چادر، مانتو و لباس مجلسی با طراحی اسلامی ارائه شد.

لباس های به نمایش درآمده دارای تزیینات نشأت گرفته از فرهنگ اسلامی و ایرانی بود و به گفته طراحان لباس ها، در رنگ های زنده و قابل استفاده با محیط كار، لباس ها طراحی شده بود.

سبیكه میرقاسمی، یكی از طراحان لباس این مجموعه در حاشیه مراسم گفت: در طراحی و دوخت لباس ها دیدگاه اسلامی مدنظر قرار گرفته بود ضمن آن كه سعی كردیم مدل های زیبا، مقبول و منطبق با جامعه ارائه شود.