نام «واسیلی كاندینسكی» جزء نخستین های فهرست پیشگامان هنر انتزاعی است. كاندینسكی در مسكو چشم به جهان گشود. دوران كودكی اش را در ادسا؛ چهارمین شهر بزرگ اوكراین؛ گذراند. در جوانی در دانشگاه مسكو ثبت نام كرد و حقوق و اقتصاد سیاسی را برای تحصیل انتخاب كرد. كاندینسكی فردی بسیار علاقه مند به درس و یادگیری بود و عمیقاً به موسیقی، ادبیات و هنر تجسمی عشق می ورزید.

در زمان اقامتش در روسیه درباره هنر عامیانه به تحقیق پرداخت و چه بسا همین تجربه و نیز تماسش با هنر مدرن در مسكو، موجب گردید كه در سی سالگی به آلمان برود و زندگی خویش را وقف هنر كند. در سال ۱۸۹۶ در مونیخ اقامت گزید و در آكادمی هنرهای زیبای مونیخ مشغول به تحصیل شد. اهمیت حضور كاندینسكی در دنیای هنر، پیش از نقاشی های انتزاعی اش به سبب علاقه و تجربیاتش در باب تعلیم آكادمیك هنر است. وی نخستین كسی بود كه طرح برنامه ای منسجم را برای نظام آموزش هنر در روسیه پیشنهاد داد. او همچنین سال هایی از عمرش را در مدرسه باوهاوس به تدریس آكادمیك هنر پرداخت و رساله «عنصر معنویت در هنر» را به رشته تحریر درآورد. وی در سال ۱۹۱۱ به همراه دو هنرمند دیگر به نام های «مارك» و «ماكه» گروه «سوار كار آبیفام» را بنیان گذاشت. در ۱۹۱۲ سالنامه «سوار كار آبی» با سردبیری كاندینسكی و مارك انتشار یافت.

در این سالنامه مجموعه مقالات و نیز نقاشی هایی از این دو هنرمند در حیطه هنر انتزاعی به چاپ رسید. علاقه به تحقیق و پژوهش پیرامون هنر، او را واداشت تا دومین رساله خود را با عنوان «نقطه و خط تا سطح» را منتشر كند. او در این كتاب به تجزیه و تحلیل عناصر بصری، روابط متقابل آنها با یكدیگر و نیز كیفیت بیانی شان پرداخت. پژوهش های زیبایی شناختی كاندینسكی، او را به سویی سوق داد كه خود را یكسره از بیان تصویری رها سازد و از مرز اكسپرسیونیسم، فوتوریسم و كوبیسم بگذرد. در نظر وی هنر می تواند بی واسطه بیان مستقیم دنیای درونی افراد باشد. او در كنكاش های خود به این نتیجه رسید كه نقاشی قادر است از مرز فرم ها پا را فراتر گذارد و خود را فقط در بعد خط، لكه و رنگ بیان كند.

كاندینسكی به تدریج نظامی از سطوح و خطوط رنگی را جایگزین فرم های دست و پاگیر موضوعاتش ساخت. بدین گونه وی به طرحی شبیه به فضایی كیهانی كه یادآور كهكشان ها در ذهن بیننده بود دست یافت. او با این باور كه نقاشی جدای از كاركرد بازنمایی یا تزئینی می تواند عواطف عمیق یا تجربه های ذهنی را القا كند، زمینه های نظری جنبش اكسپرسیونیسم انتزاعی را به وجود آورد. واسیلی كاندینسكی كه در جوانی محصل رشته حقوق بود در پایان عمرش در كسوت یك نقاش، چاپگر، نویسنده و معلم روسی نام خود را در تاریخ هنر جهان جاودانه ساخت.