نمایشگاه هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران ۲۰ بهمن‌ماه سال جاری در مؤسسه فرهنگی -هنری صبا برپا می‌شود و به طور همزمان آثار دو گنجینه ایرانی و غربی موزه هنرهای معاصر تهران نیز به نمایش درمی‌آید.

دومین نشست هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران صبح امروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

● تنها یك گروه كار داوری و انتخاب آثار را انجام می‌دهند

حبیب‌الله آیت‌اللهی دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران درباره بخش‌های مختلف این دوسالانه گفت:این دوسالانه در سه بخش «ایران خانه ما»،«اندیشه روشنایی و تاریكی در فرهنگ ایرانی» و بخش آزاد برگزار می‌شود.

وی افزود: در این دوسالانه هنرمندان جوان و پیشكسوت را از هم جدا كردیم و آثار در دو گروه سنی زیر ۴۰ سال و بالای ۴۰ سال داوری می‌شود.

آیت‌اللهی درباره هیئت انتخاب آثار و داوری نمایشگاه هم گفت: در این دوسالانه بر اساس دوسالانه‌ها و جشنواره‌های بزرگ بین‌المللی عمل می‌كنیم و تنها یك گروه كار انتخاب و داوری آثار را انجام خواهند داد. چرا كه بسیار دیده شده است آثار شایسته انتخاب شدن و حتی جایزه گرفتن از این دوسالانه‌ها كنار گذاشته شده است و برعكس آثار ناشایست به نمایشگاه راه یافته است و این به دلیل حضور دو گروه انتخاب آثار و داوری است كه داوران مجبورند آثاری را كه با سلیقه هیئت انتخاب آثار به نمایشگاه راه یافته داوری كنند.

وی درباره اعضای داوران گفت: ایران درودی،محمدعلی ترقی‌جاه،زهرا رهنورد،ابوالقاسم سعیدی،جلال شباهنگی،عبدالحمید قدیریان،احمد وكیلی، آقای زین از مراكش و آقای آكسو نقاش الجزایری تبار فرانسوی كار انتخاب و داوری آثار این دوسالانه را برعهده خواهند داشت.

● دبیر دوسالانه بر كار داوری آثار بدون دخالت، نظارت می‌كند

دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی همچنین تأكید كرد: من در كار داوری آثار دوسالانه دخالتی نخواهم داشت ولی بر انتخاب وداوری آثار نظارت خواهم داشت. بنابراین اگر اثری شایستگی راه یافتن به نمایشگاه را داشته باشد و انتخاب نشود حتماً‌ به داوران تذكر خواهم داد.

● همزمان با دوسالانه، گنجینه ایرانی وغربی موزه هنرهای معاصر به نمایش درمی‌آید

آیت‌اللهی با بیان این كه نمایشگاه آثار این دوسالانه با موافقت رییس فرهنگستان هنر در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا برپا خواهد شد از برگزاری نمایشگاهی از آثار گنجینه ایرانی و غربی موزه هنرهای معاصر همزمان با این دوسالانه در موزه هنرهای معاصر تهران خبر داد و گفت:تمام آثاری كه موزه هنرهای معاصر تهران درگنجینه ایرانی وغربی خود در اختیار دارد همزمان با برپایی آثار هنرمندان معاصر در مؤسسه صبا در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته خواهد شد تا امكان مقایسه،‌پژوهش و آموزش بیشتری میان آثار پیشكسوتان نسل‌های گذشته و هنرمندان معاصر امروز پدید آید.

وی همچنین گفت:‌در مراسم افتتاحیه دوسالانه آثار هنرمندان منتخب معرفی خواهد شد و موزه هنرهای معاصر تهران نیز به یك نفر جایزه سفر سه ماهه مطالعاتی به كشور فرانسه را اهدا خواهد كرد و انجمن هنرمندان تجسمی نیز یك برگزیده را انتخاب خواهد كرد.

دبیر دوسالانه هفتم نقاشی همچنین از برگزاری جلسات سخنرانی با موضوع هنر معاصر ایران در روزهای نخست این دوسالانه خبر داد.

● صادقی: ۸ دوسالانه تعطیل شده برگزار شدند

حبیب‌الله صادقی مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد هم با اشاره به برپایی ۸ دوسالانه تجسمی در كشور گفت: تاكنون با حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد موفق به برگزاری ۸ دوسالانه تجسمی شدیم كه اغلب این دوسالانه‌ها مدت‌ها بود كه برگزار نمی‌شدند.

وی درباره عدم شركت برخی از نقاشان در هفتمین دوسالانه نقاشی هم گفت: در دوره گذشته دوسالانه نقاشی عده‌ای از نقاشان شركت نكردند ولی این حركت این گونه ترجمه نشد كه تصمیم گرفته بودند در دوسالانه حضور نداشته باشند، امسال هم عده‌ای از میان ۱۲ هزار هنرمند نقاش ممكن است در این دوره حضور نداشته باشند.

● رسانه‌های غربی از اتفاقات شیرین تجسمی ایران به تلخی یاد می‌كنند

وی همچنین با انتقاد از برخی رسانه‌های غربی كه به این مسائل پرداخته‌اند گفت: رسانه‌های بیگانه اخبار فرهنگی كشور ما را رصد می‌كنند و از هر اتفاق خوب و شیرینی به تلخی یاد می‌كنند. بنابراین اگر بخواهیم اصل انسجام اسلامی و اتحاد ملی تحقق پیدا كند نباید به این اخبار گوش بسپاریم.

صادقی تأكید كرد: ما دست یاری و همكاری خود را به سوی هنرمندان و انجمن‌های مختلف تجسمی دراز می‌كنیم. و قطعاً همه انجمن‌های حوزه تجسمی كشور در برپایی دوسالانه‌ها شركت خواهند داشت و ما بعد از برپایی این دوسالانه‌ها متوجه آفاتی كه نتیجه رفتارهای فردی ما بوده است خواهیم شد.

● صادقی: نقد هنری همگام با هنرهای تجسمی ایران رشد نكرده است

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره حضور منتقدین هنری در تركیب هیئت داوران دوسالانه‌های تجسمی كشور گفت: كار پژوهشی و نقد هنری همگام با هنرهای تجسمی كشور رشد نكرده است و بایستی نقد هنری در كشور مورد بازخوانی قرار بگیرد.

وی افزود: آنچه به عنوان نقد هنری در برنامه‌های نمایشگاهی كشور ظرف دو سال گذشته دیده‌ام همگی انگشت اتهام خود را به سمت یك نفر كه با او مخالفند دراز می‌كنند و این درحالی است كه منتقدان دهه ۴۰ و ۵۰ بسیار حكمی‌تر،علمی‌تر وپژوهشگرانه به نقد و بررسی آثار تجسمی می‌پرداختند.

صادقی از حضور منتقدان هنری در دوسالانه‌های بعدی تجسمی خبر داد و ابراز امیدواری كرد كه نقد هنری به عنوان یك رشته هنری مورد توجه قرار بگیرد.

● آیت‌اللهی: نقدهای هنری بیشتر نظریات شخصی است

آیت‌اللهی دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی هم در ادامه درباره نقد هنری ولزوم حضور منتقدان هنری در دوسالانه‌ها گفت:نقد هنری هنوز به صورت علمی در ایران مطرح نشده است و بیشتر نقدها تنها نظرات شخصی است.

وی همچنین از تصویب رشته زیبایی‌شناسی و نقد هنری در مقطع دكترا خبر داد و گفت:این رشته در وزارت علوم به تصویب رسیده است واز سال آینده به احتمال زیاد اجرا خواهد شد.

صادقی درباره كتاب نمایشگاه هم به فارس گفت: كتاب نمایشگاه اگر تا پیش از افتتاحیه آماده نشد تا پایان نمایشگاه و یا سه ماه بعد از نمایشگاه آماده خواهد شد.

وی افزود: كتاب چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی شب گذشته آماده شده است و سعی داریم كه كتاب پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی را نیز تا پایان سال منتشر كنیم.