فضای گرم و دلچسب گالری باران این روزها میزبان سوغات‌هایی از سرزمین یخبندان است.

آثاری كه به همراه نقاش آن از سوئد به ایران آمده است. منوچهر منصور دهقان را در گالری دیدم كنار بازدیدكنندگان ایستاده بود و با حوصله آنها را همراهی می‌كرد و توضیحاتی را در ارتباط با كارهای خود به بازدیدكنندگان آثارش می‌داد. این دومین نمایشگاه انفرادی او بعد از ورود مجددش به ایران بود.

شبیه به هزار و یك شب

به گفته خود نقاش، اثر جدیدی از خود را در این نمایشگاه نگه داشته و این كارها متعلق به دوره زندگی او در سوئد و مجموعه‌ای از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ است. وی در ارتباط با كارهایش گفت: كارهای من بیشتر سوررئال است و بیشتر فضاهای متعلق به یك جهان فانتزی و كارهای تركیبی از گرافیك و نقاشی با یكدیگر هستند. وی در توضیح چگونگی به وجود آوردن این آثار می‌گوید: «كارهای من كاملا ذهنی و در ترتیب كار قرار می‌گیرند، یكی همین كارهای فانتزی و ذهنی است و دیگر هم نقاشی صرف است. بعضی از مجموعه‌های این كلكسیون به صورت مجموعه‌ای پشت سرهم هستند كه یكدیگر را كامل می‌كنند، كارها از نظر خود من و كسانی كه آنها را دیدند یك تم كاملا شرقی و ایرانی دارد و حتی دوستانی كه كارهای من را در سوئد دیده‌اند این نقاشی‌ها را شبیه به داستان‌های هزار و یك شب می‌دانند و شاید این شباهت به این بازگردد كه تمام كارهای من ذهنی هستند و در نهایت نیز فضاهای ذهنی من و ریشه‌های من شرقی و ایرانی است.»

● زمستان طولانی

چهار تابلو در كنار هم در این مجموعه چهار فصل‌ سال را ترسیم كرده‌اند كه البته برخلاف بیشتر نقاشان كه با نشان دادن نمادهای روتین طبیعت برف، باران، خورشید و ... فصل‌ها را نشان می‌دهند این نقاشان با تركیب یك زن و مرد و رنگ‌های سرد و گرم در یك قاب بسیار ساده چهار فصل را نشان می‌داد و نكته جالب در این چهار قاب، بزرگ بودن یكی از قا‌ب‌ها در میان سه قاب دیگر بود، قاب بزرگ متعلق به زمستان بود و وقتی در ارتباط با آن سوال كردم دهقان گفت: «زمستان در سوئد بسیار طولانی است. در یك قاب دیگر یك كمپوزیسیون رنگ وجود دارد كه فیگور به وجود آمده در آن كاملا تصادفی است، اما در نهایت این تصادف نیز باعث به وجود آمدن یك تصویر خاص شده، تصویری شبیه به یك مرد سواركار.

‌ ‌● منوچهر منصور دهقان

متولد شهریور ۱۳۳۲ در تهران است. اوفارغ‌التحصیل هنرستان نقاشی پسران و دانشكده هنرهای زیبای تهران است. از شاگردان هانیبال الخاص بوده و در كشور سوئد زندگی می‌كرده و در مدت اقامت خود به تدریس نقاشی و ساخت فیلم مستند با موضوع گرافیكی مشغول بود. در این نمایشگاه ۳۸ اثر از این هنرمند نقاش وجود دارد، آثاری كه ارزان‌ترین آنها ۱۵۰هزار تومان و گران‌ترین آن ۹۵۰هزار تومان می‌باشد. كارهای این نقاش از تاریخ ۲۳آذر تا دو هفته آینده در گالری باران در بزرگراه چمران، خیابان اوین – كوچه شهید كچویی در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.