مؤسسه فرهنگی هنری صبا بیش از ۳۰۰ اثر میراث هنر ایران را از دوران تیموریه تا صفویه و قاجار در نمایشگاه گنجینه هنرهای از یادرفته رونمایی می نماید.

در نمایشگاه گنجینه هنرهای از یاد رفته ایران که با مشارکت شمار زیادی از مراکز فرهنگی هنری، موزه ها و مجموعه داران هنر ایران در این موسسه از روز ۲۶ آذر ماه گشایش می یابد، بیش از ۳۰۰ اثر متعلق به میراث هنرهای سنتی، آئینی، اقلیمی و قومی این سرزمین برای نخستین بار در قالب مجموعه ای وسیع به نمایش درمی آید.

در این مجموعه گسترده و چشمگیر آثار متنوعی از این هنرها در قالبهایی چون اشیاء و ظروف مختلف، ‌از قبیل قلمدان ها،‌ قیچی هاو قاشقک ها ،‌ چاقوها،‌ کاسه و بشقاب های لاکی و لعابی، سجاده ها ،‌قطعات کتابت شده، ‌انواع انگشتر و جواهرآلات منقوش،‌ مهرها،‌ پرده پولک دوزی و گلابتون و قلمکار،‌ جا قرآنی و اسفندان، ‌حمایل، ‌تبرزین،‌ قلیان و.. و همچنین تابلوهای نقاشی در قالبهای مختلفی چون سیاه قلم ، تابلو فرش و نیز آیینه های خاتم کاری و ... می باشد، در بین این مجموعه آثار بدیع و منحصر به فردی از استادان طراز اول نقاشی ایران چون ابراهیم نقاش باشی و حاج مصورالملکی به چشم می خورد. گستردهٔ زمان این ‌آثار از دوران تیموری تا قاجار را در بر می گیرد و در آن به تنوع شیوه های زندگی ،‌آئین ها ،‌آداب و رسوم طرز معیشت، ‌اعتقادات و باورهای بومی، هویت های قومی، ‌سنت های فرهنگی های اقوام و مناطق مختلف ایران در طول یک دورهٔ‌ چند سالهٔ‌ تاریخی بر می خوریم که حیطه های متعددی از جامعه شناسی فرهنگ ، مردم شناسی و زیبایی شناسی هنرهای سنتی ایران را پیش چشم همه علاقمندان، ‌پژوهشگران و صاحبنظران تاریخ هنر های این سرزمین ترسیم می کند.

گفتنی است این مجموعه ارزشمند روز دوشنبه ۲۶ آذرماه، رأس ساعت ۱۷ در موسسه فرهنگی هنری صبا همراه با کارگاههای تخصصی در ۱۸ رشته هنرهای سنتی، به همراه « نمایشگاه مروری بر آثار معماری و نقاشی میرحسین موسوی» و« نمایشگاه نقاشان نوگرای قرقیزستان» گشایش خواهد یافت.