معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینكه هزینه احداث سد دوستی در كل ۱۷۰ میلیون دلار است گفت:ایران و تركمنستان جلسات تعیین تكلیف هزینه های احداث سد دوستی را آغاز كرده اند.

رسول زرگر افزود: سد دوستی با هزینه مشترك ایران و تركمنستان احداث شده است بنابراین رقم ۱۷۰ میلیون دلار كه عنوان می شود تركمنستان از بابت احداث این سد به ایران بدهكار است صحیح نیست.

وی با بیان اینكه رقم ۱۷۰ میلیون مربوط به كل هزینه های دو كشور ایران و تركمنستان برای احداث سد دوستی است ادامه داد:دو كشور در حال حاضر مذاكره برای تعیین تكلیف این موضوع هستند و چندین جلسه كارشناسی میان مقامات مسئول دو كشور در سطوح مختلف تشكیل شده است.

وی افزود: سد دوستی كه در سال ۸۳ افتتاح شد، امسال آبگیری آن برای اولین بار كامل شد و به ۹۰۰ میلیون متر مكعب رسید اما پروتكلی كه بین ایران و تركمنستان برای بهره‌برداری از آب و نحوه تردد افراد باشد وجود نداشت.

وی ادامه داد: ایران پس از افتتاح سد دوستی نیازمند یك بند انحرافی بود و در ۱۰ سال گذشته كه پروتكل‌ها و تفاهمنامه های زیادی راجع به احداث بند انحرافی سد به امضاء رسیده بود زیاد بود اما طرف تركمنی همواره اعلام آمادگی نمی‌كرد كه این سازه به اجراء برسد.

زرگر گفت: اما در نهایت در سفر رئیس جمهوری به تركمنستان پروتكل احداث بند انحرافی در منطقه شیر تپه با هزینه ۸ میلیون دلار امضاء شد.

وی تاكید كرد: ایران می‌تواند سهمیه ۴۵۰ میلیون متر مكعبی خود را از سد دوستی برداشت كند اما این برداشت پایدار و مستمر نیست و اگر سیلابی رخ دهد مشكلات رسوب گذاری صورت خواهد گرفت.

زرگر افزود: با احداث بند انحرافی سد دوستی برداشت آب از سد دوستی مستمر و پایدار خواهد شد.