با آغاز نخستین همایش گنجینه هنرهای از یاد رفته هنر ایران، ۱۴هنرمند پیشكسوت این عرصه با حضور «میرحسین موسوی» رییس فرهنگستان هنر در مجموعه فرهنگی هنری آسمان تجلیل شدند.

نخستین همایش گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران صبح امروز با حضور میرحسین موسوی رییس فرهنگستان هنر،بهمن نامور مطلق دبیر فرهنگستان و جمعی از مسئولین و هنرمندان در مجموعه فرهنگی هنری آسمان كار خود را آغاز كرد.

در ابتدا بهمن نامور مطلق دبیر فرهنگستان هنر و دبیركل همایش گنجینه‌های از یاد رفته هنر ایران به ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش پرداخت و گفت:این همایش در ۴ بخش سخنرانی علمی،نمایشگاه،كارگاه هنری، فیلمهای مستند و انتشارات برگزار می شود.

وی افزود: طی دو سال گذشته بیش از ده پیش همایش علمی به همراه كارگاه و نمایشگاه در شهرستانهای مختلف برگزار شد كه در این مدت بیش از ۵۰ شهر مورد بازدید و بررسی محققان این همایش قرار گرفت و فیلمهای مستندی از هنرمندان این شهرها تهیه شد.

دبیر كل این همایش در ادامه به ضرورت برپایی همایش گنجینههای هنرهای از یاد رفته ایران اشاره داشت و ضرورت حفظ، نگهداری و ترویج میراث فرهنگی كشور را به عنوان مهمترین دلیل برپایی این همایش عنوان كرد.

نامور مطلق این همایش را یكی از نظری‌تری همایش های فرهنگستان عنوان كرد و در بیان برخی از این نظریه ها گفت: یكی از این نظریه ها این است كه در آستانه جهان پسا مدرن،هنرهای صناعی به جایگاه ویژه ای دست می یابند كه علاوه بر فرهنگی بودن، قابلیت بالای كارآفرینی و اقتصادزایی نیز خواهند داشت.

وی با اشاره به سرمایه گذاری كشورهای صنعتی در بخش هنرهای سنتی و صناعی گفت: نگاه به هنرهای صناعی دیگر نگاهی موزه ای نیست و توجهات جدی به این هنرها و هنرمندان می شود ولی متأسفانه در كشور ما هنرمندان پیشكسوت، این بازماندگان هنر اصیل از نخستین امكانات وحقوق اجتماعی خود یعنی بیمه و بازنشستگی محروم هستند.

دبیر كل این همایش به نتایج دو سال تحقیق در این زمینه اشاره داشت و گفت: این مطالعات نشان می دهد كه هنوز در كشور ما قابلیت های هنرهای صناعی شناخته نشده است.هنوز نسبت به آینده امیدوار كنننده هنرهای صناعی تردید وجود دارد و برای چنین آینده ای آماده نشده‌ایم.

دبیر فرهنگستان هنر به ضرورت دگرگونی هایی در باورها نسبت به هنرهای صناعی و سنتی و همچنین بازنگری در سازمان و سازمان‌های مرتبط با هنرهای صناعی و صنایع دستی اشاره كرد.

بهمن نامور مطلق با بیان ا ین كه وضعیت كنونی تشكل‌های هنرهای صناعی ایران ناكارآ«د است تصریح كرد: این ناكارآمدی به گذشته ای نسبتاً دور باز می گردد و بدون تحول در سازمان و سازماندهی این هنرهای نمی توان انتظار تحول جدی داشت.

وی تأكید كرد: محققان و دست اندركاران این همایش نظرهایی دارند كه آماده اند آن را دراختیار تصمیم گیران و متصدیان امور قرار دهند.

در ادامه این مراسم مهدی مكی نژاد دبیر علمی همایش نیز سخنرانی كرد و این همایش را بستر مناسبی برای واكاوی و بازشناسی دقیق هنرهای از یاد رفته عنوان كرد.

مكی نژاد تأكید كرد:‌این هنرها و هنرمندان یكی پس از دیگری از دست می روند و نباید زمان را از دست داد كه اگر كوتاهی شود جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

وی مسئولیت پرداختن و احیاء این هنرها را بر عهده سازمان های فرهنگی دانست وگفت:در این زمینه همه مسئولیت تاریخی دارند و این مهم به عهده سازمان ها و نهادهای فرهنگی كشور است كه نگذارند سرنوشت این هنرها به این روز بیفتد و مابقی آن هم در محاق فرو رود.

دونلی نوازی شیرمحمد اسپندار از سیستان و بلوچستان بخش دیگری از این مراسم بود كه به اجرای برنامه پرداخت. شیرمحمد اسپندار آخرین بازمانده دونلی نوازی ایران است كه اجرای او با استقبال حاضران همراه شد.

در ادامه این مراسم با حضور میرحسین موسوی رییس فرهنگستان هنر، بهمن نامور مطلق دبیر فرهنگستان و دبیر كل این همایش، مهدی مكی نژاد دبیرعلمی همایش و مجید مهرگان استاد نگارگر از ۱۴ هنرمند پیشكسوت هنرهای از یاد رفته ایران به شرح زیر تجلیل شد.

در زمینه هنر تیشه داری،‌ محمدقاسم اخویان از نیشابور،

در زمینه خوشنویسی هفت قلم، علی اكبر اسماعیلی قوچانی

در زمینه زیورآلات تركمن،‌غلام آق از گنبد كاووس

در زمینه بافندگی فرش، معصومه مهین دخت ایمانی از كاشان

در زمینه مینای صائبی، فرهان چهیلی از اهواز

در زمینه فرش دستباف علی رشتی زاده از قم

در زمینه مستندسازی هنرهای از یاد رفته، حمید سهیلی مظفر

در زمینه زری بافی، ماشاءالله عنایتی از كاشان

در زمینه معماری سنتی، حاج عبدالمجید عنایتی از قروه و محمد گلیار از قم

در زمینه كاشی كاری،‌حسین مصدق زاده

در زمینه شال بافی،علی میراحمدی از كرمان

در زمینه چاقو سازی،‌ابوالفضل نظم پرور

در زمینه سوزن دوزی، مهتاب نوروزی از ایرانشهر

در پایان بخش نخست از نخستین روز همایش گنجینه های از یاد رفته هنر ایران، مسئولان فرهنگستان هنر با این ۱۴ هنرمند عكس یادگاری گرفتند.