عمارت آجری خیابان صبا قرار است یك بار دیگر خاطره هنرهای قدیمی ایران را تداعی كند. این بار این عمارت كه موسسه صبا را در دل خود جای داده، پذیرای هنرهای از یاد رفته ایرانی خواهد بود. این برنامه بخشی از یك پروژه بلندمدت است كه به منظور احیای هنرهای از یاد رفته ایرانی از سوی فرهنگستان هنر اتخاذ شده است.

این فرهنگستان از دو سال پیش نزدیك به ۱۰ پیش‌همایش به این منظور برپا كرده كه همگی مقدمه همایش و نمایشگاه بزرگی محسوب می‌شوند كه طی روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ آذر در موسسه صبا و مجموعه فرهنگی آسمان برگزار می‌شود. هنرهای از یاد رفته‌ای كه قرار است طی این همایش و نمایشگاه مرتبط با آن احیا شوند عبارتند از: نقاشی پشت‌شیشه، آجرتراشی، مهرسازی سنتی، رنگرزی سنتی، شال‌بافی، قفل‌سازی، میناكاری، زری‌بافی، صحافی سنتی، مخمل برجسته، زری‌دوزی، مینای خانه‌بندی، مشبك فلز، قلمدان‌سازی، چاقوسازی سنتی،‌گیوه‌دوزی، ارسی‌سازی، دارایی بافی، خرمهره سازی، ترمه، طراحی فرش، زیلوبافی، مخمل‌بافی، ملیله‌دوزی و قطاعی.بهمن نامورمطلق (دبیركل این همایش) ضمن تاكید بر بازسازی و بازنگری هنرهای در حال فراموشی می‌گوید: <نوزایی و احیای هنرهای ایرانی نیاز به یك فهم و باور جمعی دارد و هدف ما از برگزاری این همایش ثبت و ضبط هنرهای در حال فراموشی است.>

او حمایت و تشویق هنرمندان پیشكسوت، تجلیل از ۱۴ بازمانده هنرهای فراموش‌شده، تدوین دانشنامه هنرهای سنتی، آسیب‌شناسی و مطالعه هنرهای در حال انقراض و یافتن راهبردهای كاربردی برای احیای هنرهای اصیل را از دیگر اهداف این همایش می‌داند، اما در كنار برپایی این همایش، نمایشگاهی هم از آثار متعلق به ۱۵ مجموعه‌دار خصوصی، ۱۱ موزه دولتی مرتبط با این هنرها در گالری‌های صبا برپا می‌شود. نمایش مجموعه آثاری از مصور الملكی و میرزا آقا امامی را می‌توان از جمله بخش‌های مهم این نمایشگاه دانست. همچنین ۱۶ فیلم از ۷ كارگردان درباره این هنرها به نمایش درمی‌آید. در كنار اینها قرار است ۳۰ عنوان كتاب با عنوان گنجینه سیمرغ برای شناساندن هنرهای اصیل منتشر شود كه از جمله مهم‌ترین آنها، <نمدهای ایران> نوشته محمود جوادی‌پور است. این كتاب با گذشت ۴۰ سال از تالیف آن، انتشار می‌یابد.