خسرو سینایی گفت: پزشكان به‌دلیل ابتلای ژازه طباطبایی به پوكی استخوان، بیماری قلب و كلیه، تاكنون به تشخیص نهایی برای جراحی وی نرسیده‌اند و او همچنان در سی‌سی‌یو بستری است.

این كارگردان سینما كه فیلم‌های "كوچه پاییز" و "شرح حال" را درباره‌ی زندگی ژازه طباطبایی ساخته و روز گذشته در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران به‌نمایش گذاشت، با اشاره به اینكه گویا با بستری شدن این هنرمند معاصر در بیمارستان عده‌ای به گالری و آتلیه‌ی او رفته و با شكستن و تعویض قفل، در این محل مستقر شده و آن‌جا را تسخیر كردند، عنوان كرد: گالری هنر جدید دومین گالری غیردولتی ایران با ۵۰ سال سابقه است، اما به‌خاطر این‌كه ژازه طی ۱۰-۱۵ سال گذشته در اسپانیا به‌سر می‌برد و كم‌تر در تهران بود، عده‌ای قفل گالری "هنر جدید" را شكسته و با برداشتن برخی از اموال وی، محل گالری را به پاتوق ناخوشایندی تبدیل كرده بودند.

او با بیان این كه با بازگشت ژازه به ایران مساله حل شده بود، اضافه كرد: طی چندماه گذشته طباطبایی در گالری مستقر بود و هربار یكی از دوستان در كنارش می‌ماند. اما هفته گذشته به‌دلیل عوارض ناشی از بیماری‌هایی كه داشت دچار سرگیجه شده و زمین خورد و همین عامل باعث شكستن لگن خاسره‌اش شد.

كارگردان "كوچه پاییز" توضیح داد: با بستری‌شدن ژازه در بیمارستان، بار دیگر همان افراد به گالری رفته و با شكستن قفل در آن‌جا مستقر شده و قفل دیگری را به در این گالری زده‌اند؛ ما هم به‌عنوان دوستان ژازه ماهیت آن‌ها را نمی‌شناسیم.

وی عنوان كرد: در پی این اتفاق گویا مجید جوزانی از خانه‌ی هنرمندان، حبیب‌الله صادقی از موزه‌ی هنرهای معاصر تهران و محسن زارع هم ازسوی فرهنگستان هنر پی‌گیر مساله شدند و به‌گفته‌ی صادقی در حال حاضر در گالری جوش داده و بسته شده است. جوزانی قول داده بود كه مأموری را برای حفاظت از این گالری برای مدتی تعیین كند.

مجید جوزانی - مدیرعامل خانه‌ی هنرمندان ایران - در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت، محافظت كامل از گالری نیازمند مجوز از سوی شخص هنرمند است و با توجه به وضعیت جسمانی وی در حال حاضر امكان صدور این مجوز وجود ندارد، اما با درخواستی كه از سردار طلایی - عضو شورای شهر تهران - انجام دادم، مقرر شده است یك نفر به‌صورت تمام وقت از فضای خارجی گالری هنر مدرن محافظت كند تا امكان تعدی وجود نداشته باشد.

به‌گفته‌ی جوزانی، حفاظت از این محل از دو روز پیش به‌صورت غیر محسوس صورت گرفته است.

او تاكید كرد، هویت این افراد چندان روشن نیست.

شاعر ۷۷ ساله‌ی قلمروهای آهنی به تشخیص پزشك معالج، در بخش سی‌سی‌یوی بیمارستان آتیه بستری است تا با شرایط مناسب‌تری مورد عمل حراجی قرار گیرد.

ژازه طباطبایی از پیشگامان هنر مدرن در ایران و تلفیق آن با مایه‌های هنر سنتی و نقاش و حجم‌ساز برجسته معاصر است كه بیشتر ماه‌های سال را در اسپانیا می‌گذراند، اما این‌روزهای پاییزی را در تهران به‌سر برده است.

او نوشتن را از ۱۲سالگی آغاز و تاكنون بیش از ۴۰ جلد كتاب شامل داستان‌های فولكلور، رمان، شعر، نقدهای هنری و نمایشنامه منتشر كرده است.

وی پیش از ورود به دانشگاه، یك روزنامه را هم منتشر كرد، پس از آن به كارگردانی،‌ هنر دراماتیك، باله و نقاشی و مجسمه‌سازی علاقه‌مند شد.

طباطبایی پایه‌گذار و مدیر گالری هنر مدرن ایران " هنر جدید"‌ است. آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی نمایش داده شده‌اند.

همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش از ۱۰ جایزه‌ی جهانی را دریافت كرده‌ است.