بسم الله الرحمن الرحیم

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا

دوستان، همکاران و هنرمندان گرامی

دو ساله شدن جشنواره جوان (رحمت) را به فال نیک می گیریم و با آرزوی بالیدن و بارور شدن هر چه بیشتر این نهال زیبا، نکاتی چند را به اختصار در میان می گذاریم.

همچنانکه در آغاز سخن از زبان رسای جوهره فرهنگ ایران اسلامی یعنی حافظ بزرگ آوردیم، (مدارا و مروت) شرط انسانیت و این دو صفت ارجمند، بر گرفته از دو صفت بزرگ الهی (حکمت و رحمت) است.

توجه جشنواره جوانمان به موضوع رحمت الهی و کرامت انسانی فرصتی نیکو برای هنرمندان عزیز پیش می آورد تا با بهره گیری مناسب از ابعاد گوناگون موضوع و با به کارگیری حکیمانه اندیشه، فن و خلاقیت، آثاری منطبق با فرهنگ بومی و در ترازی جهانی پدید آورند که دیدار آنها برای هر صاحب ذوق سلیمی، بی گمان تجربه ای زیبا و چشم اندازی دلنواز خواهد بود.

امسال جشنواره در مسیری جدید و البته مخاطره آمیز قدم گذاشته است: بین المللی شدن.

ناگفته پیداست که این، خبری خوش است اما بی درنگ، زنگ کلام ( که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها) در ذهنمان طنین می اندازد.

نباید به سطح قضیه اکتفا و در این راه شتاب کرد، همه اسباب بزرگی باید فراهم شود تا گوی توفیق توان زد، این اشاره کوتاه از آن جهت بعمل آمد تا در همین شروع، به ظرائف موضوع توجه جدی و برنامه ریزی شده انجام شود.

اما در همین فرصت از تلاش صمیمانه دست اندرکاران جشنواره برای انتخاب رویکرد جدید، سپاسگزاری و برای آنان آرزوی توفیق می کنیم.

هیئت داوران با بررسی آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره و با تقدیر از ابتکار، خلاقیت و تلاش های ارزنده فیلمسازان و دست اندرکاران عرصه شریف فیلم به ویژه جوانان عزیز، بر خود فرض می داند نه از باب نصیحت، بلکه از باب گشودن دریچه ای دیگر برای تفکر، بحث و تضارب آرا مطالبی را ارایه کند:

۱) انتخاب موضوع مناسب، پرورش حساب شده متن و رسیدن به ساختمانی منسجم و ارایه دیدگاهی نو در قالب فیلمنامه ای جا افتاده، محکم و زیبا، هنوز هم از مشکلات جدی کار در زمینه فیلم کوتاه است.

۲) با عنایت به فرصت محدود و شرایط ویژه قالب فیلم کوتاه به نظر می رسد در فیلم های زیادی پرداخت بیش از اندازه به حواشی به کل اثر لطمه زده و فیلم را از اهداف اصلی آن دور کرده است، بنابر این رعایت ایجاز در داستان گویی یکی از معیارهای طلایی کار در این زمینه می تواند باشد.

۳) با وجود پیشرفت نسبی کمیت و کیفیت آثار ارایه شده در بخش های متنوع جشنواره و بهره گیری نسبتا مناسب از امکانات فنی، جای خالی دیدگاه های نو، تجربه های جدید زیباشناختی و جسارت لازم برای ورود در عرصه های تازه، دیده می شود که این موضوع اهمیت کارگردانی را به عنوان عنصر اصلی فیلمسازی بار دیگر با وضوح تمام به رخ می کشد و جایگاه مطالعه جدی و آموزش های عمیق و برنامه ریزی شده را فرایاد می آورد.

۴) با سپاسگزاری از زحمات همه دست اندرکاران برگزاری آبرومندانه جشنواره دوم، با پشتیبانی از اقدام خوب دیگری مطلب را ادامه می دهیم و آن تصمیم به استقرار دبیرخانه دائمی جشنواره در تبریز و تولید برخی از آثار ارزنده به سفارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی است که مطمئنا در استحکام ریشه های جوان این همایش هنری، اثری در خور خواهد داشت.

۵) تحقق مطالب مندرج در بند چهارم، بلافاصله لزوم سرمایه گذاری همه جانبه و ریشه ای از طرف مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری کشور در باب توجه هر چه بیشتر به تولید فیلم های کوتاه به عنوان پایه کار سینما و رسیدن به سینمای متعالی و مطابق با ارزش های فرهنگی این مرز و بوم را مد نظر می آورد.

۶) یادآور می شود، در بعضی از بخش های جشنواره مانند بخش بین الملل مستند و بین الملل پویانمایی، به دلیل کمبود آثار قابل توجه و گاه نبودن آثار قابل توجه و گاه نبودن فیلم خارجی برای رقابت، اثر برگزیده ای معرفی نشده است.

با تشکر، هیئت داوران دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رحمت ( پوران درخشنده، جمال شورجه، پیروز کلانتری، ناصر باکیده و اسفندیار وکیلی هروی) آرای خود را به شرح ذیل اعلام می دارد:

● جوایز بخش ملی:

▪ مستند:

هیئت داوران فیلم "وحی" را شایسته بهترین فیلم مستند دانسته و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای صمد اسکندری، کارگردان این اثر هنری اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، فیلم های مستند کیهعص و نزدیکتر از نفس را شایسته تقدیر دانسته و جایزه نقدی ۲ میلیون ریال+ دیپلم افتخار را به خانم ها زیبا توسلی و پریوش نظریه تقدیم می کند.

▪ پژوهش و تحقیق:

هیئت داوران فیلم " آوای رخسارهای سیمین" را شایسته بهترین فیلم در این بخش دانسته و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای سعادتعلی سعیدپور، کارگردان این اثر هنری اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، فیلم های گورستان بی نام و درخت پارسیک را شایسته تقدیر دانسته و جایزه نقدی ۲ میلیون ریال+ دیپلم افتخار را به آقایان نصیر درویش وند و حسن نقاشی تقدیم می کند.

▪ پویانمایی:

هیئت داوران پویانمایی "آن کس که مادر است" را شایسته بهترین فیلم پویانمایی دانسته و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای فرهاد علیزاده، کارگردان این اثر هنری اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، فیلم گریز را شایسته تقدیر دانسته و جایزه نقدی ۵ میلیون ریال+ دیپلم افتخار را به آقای مهدی بذرافشان تقدیم می کند.

▪ بهترین داستان:

هیئت داوران در این بخش هیچ اثر را شایسته تقدیر نداست.

▪ بهترین فیلم نامه:

هیئت داوران فیملنامه اثر هنری"خدا می بیند" نوشته آقای رضا جمالی را شایسته بهترین فیلمنامه دانست و جایزه اصلی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، فیلمنامه فیلم شعله رمیده نوشته خانم ژاله فروغ ابراهیمی را شایسته تقدیر دانسته و جایزه نقدی ۴ میلیون ریال+ دیپلم افتخار را به فیلمنامه نویس این اثر هنری تقدیم می کند.

▪ بهترین بازیگر زن:

هیئت داوران بازیگر فیلم "در حضور تباهی" را شایسته بهترین بازیگر زن دانسته و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به خانم بهناز مجرد اهدا می کند.

▪ بهترین بازیگر مرد:

در این بخش هیئت داوران، بازیگران فیلم های زیارت و راه رفتن روی ریل و چشمهایش را به صورت مشترک شایسته تقدیر دانست و جایزه نقدی به هرکدام ۳ میلیون ریال+ دیپلم افتخار+ تندیس جشنواره را به آقایان مهران رجبی و سیروس مصطفی تقدیم می کند.

▪ بهترین تصویربرداری:

هیئت داوران تصویربردار فیلم "خواب سرد" را شایسته جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای اشکان اشکانی، تصویربردار این اثر هنری اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، جایزه نقدی ۴ میلیون ریال+ دیپلم افتخار را به مجموعه آثار آقای کریم فرشاد تقدیم می کند.

▪ بهترین موسیقی:

هیئت داوران موسیقی فیلم "ردپای عشق" را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای احمدرضا داوری، اهدا می کند.

▪ بهترین تدوین:

هیئت داوران تدوینگر فیلم "درخت پارسیک" را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای حسن نقاشی، اهدا می کند.

▪ بهترین کارگردان:

هیئت داوران کارگردان فیلم "زیارت" را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای محمود غفاری، اهدا می کند.

▪ بهترین صداگذاری:

هیئت داوران صدابردار فیلم "چاووش" را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای حمیدرضا امیری، اهدا می کند.

▪ بهترین نماهنگ:

هیئت داوران نماهنگ "باران" را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای محمدجعفر رفیعی، اهدا می کند.

● جوایز بخش بین المللی:

بهترین نماهنگ:

هیئت داوران هیچ نماهنگی را در حد بخش بین المللی ندانست ولی نماهنگ "طاها" کار آقای احمدرضا داوری را شایسته دریافت جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی ۴ میلیون ریال+ دیپلم افتخار دانست.

▪ بهترین پویانمایی:

هیئت داوران هیچ اثری را در حد بخش بین المللی ندانست ولی پویانمایی "کلاف" کار آقای شهرام بیگی را شایسته دریافت جایزه نقدی ۳ میلیون ریال+ دیپلم افتخار دانست.

▪ بهترین داستان:

هیئت داوران فیلم "LOST SOLE" را شایسته جایزه این بخش دانست و جایزه نقدی+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره را به آقای صنف اولک، اهدا می کند.

همچنین در این بخش هیئت داوران، با اهدای جایزه نقدی ۲ میلیون ریال+ دیپلم افتخار به کارگردان فیلم روی خط آقای محمد صوفی را شایسته تقدیر دانست.

▪ جایزه ویژه:

هیئت داوران جایزه ویژه جشنواره شامل جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریال+ دیپلم افتخار و تندیس جشنواره رحمت را به کارگردان فیلم وحی آقای صمد اسکندری در بخش ملی اهدا می کند.

با تشکر

تبریز آذرماه ۱۳۸۶

محمد فرهمند