نمایشگاه بزرگ فروش آثار نقاشی و مجسمه هنرمندان معاصر كشور در موزه هنرهای زیبای كاخ سعدآباد افتتاح شد.

این نمایشگاه به همت انجمن هنرمندان نقاش و مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار شده است.

غلامحسین نامی برپایی این نمایشگاه را حركتی سازنده برای رشد و بالندگی هنر نقاشی می‌داند و با اشاره به حضور آثار هنرمندان كشور در حراج‌های بزرگ دنیا می‌گوید: «باید این اتفاق را به فال نیك بگیریم، چرا كه فروش آثار هنرمندان ایران در حراج‌های بزرگ دنیا مانند حراج كریستی باعث شده آثار هنرمندان در داخل كشور هم ارزش افزوده پیدا كند.

نامی با تاكید بر حمایت از هنرمندان در زمان حیاتشان می‌گوید: «زمانی ونگوگ‌آرزویش این بود كه با فروش آثارش غذای مناسبی بخورد ولی الان آثار این هنرمند برجسته جهان با بالاترین ارزش افزوده فروخته می‌شود. نگذاریم چنین وضعیتی برای هنرمندان ما هم به وجود بیاید.»

مسئول انجمن هنرمندان نقاش ایران نیز به اهداف تاسیس انجمن هنرمندان نقاش اشاره می‌كند و می‌گوید: «این انجمن تشكیل شده است تا با برپایی نمایشگاه‌های مختلف علاوه بر ارتقای توان هنری و سطح دانش و آگاهی، بنیه مالی انجمن را نیز تقویت كند.»

معصومه مظفری به بی‌توجهی مسئولان به هنرمندان حوزه تجسمی خرده می‌گیرد و معتقد است كه متاسفانه انجمن تجسمی برخلاف انجمن‌های هنری دیگر ردیف بودجه ندارد و همین مشكل باعث شده كه در برنامه‌‌ریزی‌های سالانه با مشكل مواجه باشیم، در صورتی كه هنرمندان تجسمی در سطح بین المللی بسیار موفق هستند به نظر می‌رسد اگر جایگاه این هنر در جامعه شناخته شود دیگر اهمال‌كاری در این زمینه نه تنها مفهومی ندارد، بلكه غیرعقلانی به حساب می‌آید.

رضا بانگیر، هنرمند دیگر این رشته نیز گفته است: «باید با بسترسازی فرهنگی زمینه ارتباط هر چه بیشتر هنرمندان عرصه تجسمی را با مخاطبان فراهم كرد و باید بپذیریم ارتباط تنگاتنگ هنرمند و مردم به نفع جامعه است.

هر هنرمند می‌تواند با خلق آثار هنری ذهنیت‌ها و ایده‌ها را به تصویر بكشد و زیبایی را به جامعه هدیه كند. وظیفه رسانه‌ها نیز نباید نادیده گرفته شود. اصحاب رسانه می‌توانند با برنامه‌ریزی دقیق و درازمدت برای جامعه، زمینه‌هایی ایجاد كنند كه در حوزه هنر، سرمایه‌گذاری شود و مردم خرید آثار هنرمندان را جدی بگیرند.»

ضرورت آشتی اقتصاد و هنر یكی از ضروریات جامعه است كه اغلب هنرمندان به آن اشاره كردند. معاون فرهنگ و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری كشور در این باره می‌گوید: «با توجه به ارتباط تنگاتنگی كه با هنرمندان نقاش دارم و اینكه یكی از اعضای خانواده‌ام نقاش است تا حدودی از وضعیت غیرقابل قبول این قشر از جامعه اطلاع دارم.

قاش با عشق و امید اثر خلق می‌كند كه به طور طبیعی باید به‌دست جامعه و مردم برسد. متاسفانه تعداد نگارخانه‌ها یا گالری‌هایی كه در اختیار هنرمندان قرار دارد، كافی و مناسب نیست. اگر قرار باشد هنرمند به شكل حرفه‌ای ایده‌ها را به تصویر بكشد به بازار كار نیاز دارد كه متاسفانه این امكان در داخل كشور فراهم نیست.»

جعفری به برپایی نمایشگاه فروش بزرگ آثار نقاشی اشاره می‌كند و می‌گوید: «به نظر می‌رسد با برپایی این نمایشگاه ضرورت آشتی اقتصاد و هنر فراهم شده است.

هنرمند وقتی اثری را خلق می‌كند، باید علاوه بر اینكه باعث چشمنوازی مخاطب شود به وضعیت اقتصادی هنرمند هم كمك كند. به طور قطع نگهداری آثار هنری خلق شده برای هنرمند بسیار دشوار است. منصفانه نیست هنر ایرانی در انبارها روی هم انباشته شود.»

به اعتقاد جعفری، فروش بیش از نیمی از آثار قبل از افتتاح نمایشگاه نشان می‌دهد ضرورت این حركت از قبل وجود داشته است و به همین دلیل برنامه‌ریزی شده است كه چنین نمایشگاهی در هر فصل در مناطق مختلف تهران برپا شود تا علاوه بر حل مسائل اقتصادی هنر، بستر ارتباط بیشتر مخاطب با هنر فراهم شود.

جعفری معتقد است مردم با هنر تجسمی بیگانه نیستند و دلیل كم‌توجهی مخاطبان به این هنر را كم‌كاری مسئولان بیان می‌كند و می‌گوید: «باید با نقاشی روی دیوارهای بتونی شهر زمینه ارتباط را مهیا كنیم.»

كیكاووسی مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز هدف از برپایی این نمایشگاه را حمایت از هنرمندان معاصر كشور عنوان می‌كند و می‌گوید: «متاسفانه عرضه فروش آثار تجسمی در ایران محدود است، به همین دلیل تلاش می‌شود با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی علاوه بر سرمایه معنوی هنرمندان اقتصاد هنر را نیز رونق بخشیم .»

معاون فرهنگی مجموعه فرهنگی سعدآباد نمایشگاه بزرگ فروش آثار نقاشی را حاصل تلاش ۶ ماهه انجمن هنرمندان نقاش و مجموعه سعدآباد می‌داند و اشاره می‌كند كه برای برپایی این نمایشگاه، انجمن هنرمندان نقاش از طریق فراخوان از هنرمندان عضو و غیر انجمن دعوت كرد یك تا ۳ اثر خود را به دبیرخانه نمایشگاه ارسال كنند.

خوشبختانه بیش از ۲۰۰‌هنرمند از جمله پرویز كلانتری، ژازه طباطبایی، علی‌اكبر صادقی، احمد اسفندیاری و هانبیال الخاص ا از این طرح استقبال كردند و بیش از ۶۰۰ اثر به دبیر خانه انجمن ارسال شد.

كیكاووسی به فروش نیمی از این آثار اشاره دارد و می‌گوید: «خوشبختانه استقبال مجموعه‌داران خصوصی و مردم بی‌نظیر بود،به صورتی كه ۴۸ ساعت قبل از افتتاح نمایشگاه نیمی از آثار قبل از نصب روی دیوار به فروش رسید.» نمایشگاه فروش بزرگ آثار هنری هنرمندان معاصر ایران تا ۲۵ آذر در موزه هنرهای زیبای مجموعه فرهنگی سعدآباد ادامه دارد.

زكیه سعیدی