كوروش شیشه‌گران یكی از فواید برگزاری نمایشگاه‌های فروش را رونق اقتصاد هنر و شناخت ارزش آثار هنرمندان عنوان كرد.

كوروش شیشه‌گران، از پیشگامان نقاشی نو و از اعضای انجمن نقاشان در مورد اقتصاد هنر به كمیته اطلاع رسانی نمایشگاه فروش پاییزه سعدآباد گفت: امیدوارم همه هنرمندان ما بتوانند در مجموعه‌های هنری مانند دوسالانه‌ها كه یك مكان خالص هنری است، عرض اندام كنند.

وی افزود:در این چند وقت كه صحبت از اقتصاد هنر شده است این حراج‌ها و نمایشگاه‌ها بسیار كمك می كند كه خودمان را بشناسیم و دست اندركاران دولتی با آشنایی ارزش هنرمندان به عنوان پشتوانه‌های مالی آنها اقدام كنند."

شیشه‌گران كه سه تابلوی او در اولین روز نمایشگاه فروش پاییزه سعدآباد به فروش رسید، ادامه داد:"كمك تمام افراد شامل مردم، هنرمندان و مدیران نگارخانه‌ها باعث شده است كه به این مرحله برسیم یعنی خود به خود یك نوع همبستگی میان كسانی كه مسئول كار هستند، پیش آمد تا آثار هنری ما از كشورمان خارج شود و كشورهای دیگر بابت آن پول‌های فراوانی بدهند. البته صرفاً منظور من پول نیست بلكه مهم درك ارزش‌های كار هنرمند ایرانی است كه بخش زیادی از آن به واسطه نمایشگاه‌های فروش و حراجی‌ها ایجاد شده است.

این نقاش، حراج ها را خالی از اشكال ندانست و افزود:این حراجی‌ها مشكلات مخصوص به خود را دارند چون در حقیقت یك بازار است كه همه نوع كار هنری از جمله هنر در آن عرضه می‌شود. حال ممكن است كه چند كارشناس به بازدید حراج بپردازند كه فقط پول داشته باشند و كار بخرند اما این حراجی ها به این معنا نیست كه اگر كاری به فروش نرسد، خوب نیست و بالعكس آن هم صادق است مثلا كار یك نقاش مصری در یكی از این حراجی‌ها به فروش رسیده بود كه درحد خطاطی بود.درحالی كه آثار خطاطی در كشور ما در مقایسه با این كشور پیشرفته‌تر است.

شیشه‌گران همچنین در مورد مقطعی بودن قیمت بالای آثار هنری، افزود: من این حرف را قبول ندارم چون هنرمندی كه در این كشور زندگی می‌كند، كارهایش رابرحسب توان خرید جامعه قیمت می‌گذارد. پس نباید از این قضیه بترسیم.

او به نمایشگاه فروش پاییزه سعدآباد اشاره كرد: این كار یك اقدام خوب است كه هنرمندان برای رفع مشكلاتشان گام برداشته‌اند. من حتی قبول كردم به دلیل اینكه كارهایم تمام شده بود، درصورتی كه نتوانستم اثری ارائه دهم، به صورت نقدی كمك می‌كنم زیرا خوشبختانه میزان علاقه به كارهای ایرانی بیشتر شده است. مردم آنقدر هوشیار شده‌اند كه به من مراجعه می‌كنند و می گویند كار مدرن می‌خواهند یعنی دیگر سبك كلاسیك نمی‌خرند.