پرویز فتاح وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه در حاشیه نشست "امنیت آب در جهان" گفت: برای تامین نیرو با استفاده از ظرفیت‌های جدید باید تلاش كرد.

به‌ گزارش ایرنا ، فتاح در شهر "بپو" در استان "اویتای" ژاپن با روزنامه "نیهون كیزای" درباره اهداف جمهوری اسلامی ایران از توسعه برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای گفت وگو كرد.

وی گفت: دلایل زیادی برای تلاش ایران در زمینه استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای وجود دارد كه یكی از آنها محدود بودن منابع نفت و گاز این كشور و جهان است.

وزیر نیرو اضافه كرد: بازدهی نیروگاه‌هایی كه با سوخت‌های فسیلی كار می‌كنند نیز بسیار كم است و بر این اساس نیاز به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز وجود دارد.

فتاح همچنین گفت: نكته دیگر در این زمینه به مسایل زیست محیطی بازمی‌گردد و موجب می‌شود تا ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای توجیه پذیر باشند.

وی در ادامه مصاحبه با نیهون كیزای،افزود: جمهوری اسلامی ایران علاوه‌بر نفت و گاز، دارای منابع غنی اورانیوم است و وجود این منابع نیز استفاده از این انرژی را در حوزه تامین برق كاملا اقتصادی می‌كند.

پرویز فتاح با اشاره به ظرفیت‌های بالای تولید برق در جمهوری اسلامی ایران، همكاری خوب این كشور با كشورهای همسایه را مورد تاكید قرار داد.

وی نقش این گونه همكاریهای ایران با كشورهای همسایه را در ثبات و توسعه اقتصادی منطقه بسیار با اهمیت توصیف كرد.

فتاح همچنین نقش ایران را در تامین برق مورد نیاز كشورهای عراق و افغانستان یادآور شد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با این اقدام به طور عملی در برقراری ثبات و رشد این كشورها نقش موثری ایفا می‌كند.

نخستین نشست برای بررسی موضوع آب در سطح سران كشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه كه از روز دوشنبه با حضور نمایندگان بیش از ‪ ۴۵‬كشور جهان در شهر "بپو" استان اویتای" ژاپن آغاز شده ، عصر روز سه‌شنبه بكار خود پایان می‌دهد.

پرویز فتاح، وزیر نیرو به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور یافته‌است و "رسول زرگر" معاون امور آب وزارت نیرو، "یزداندوست" رییس مركز مطالعات آب كشور و همچنین "محسن طلایی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن وی را همراهی می‌كنند.

تغییرات آب و هوایی، سرمایه‌گذاری در بخش آب، منابع آبی و محیط زیست و گرمایش جهانی از جمله محورهای مورد بحث در این نشست است.