مژگان والی‌پور گفت: در این دو سال، نتیجه فعالیت‌های چند سال قبل را در زمینه اقتصاد هنر شاهدیم كه به بار نشسته است و دیدگاه افراد نسبت به هنر ایران تغییر كرده است.

مژگان والی‌پور، یكی از اعضای گروه هفت نگاه كه سال گذشته نمایشگاه بزرگ سال در زمینه فروش آثار تجسمی را برگزار كردند، در مورد وضعیت اقتصاد هنر به كمیته اطلاع رسانی نمایشگاه فروش پاییزه سعدآباد گفت: این خیلی مهم است كه هنر ما بازار پیدا كرده است، آثار هنرمندان ما به عنوان یك كالا ارزیابی می شود و سرمایه داران می دانند كه اگر روی آثار هنری هم سرمایه گذاری كند، شاید پیشرفت و توسعه مالی آن خیلی بیشتر از رشته های دیگر باشد.

وی ادامه داد:"ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم كه وضعیت اقتصاد هنر لحظه به لحظه تغیر می كند. این درحد یك شعار نیست بلكه در كارمان دقیقا حس می‌كنیم. در این دو ساله نتیجه حركت‌های چند سال قبل به بار نشسته است مخصوصا از اردیبهشت كه تحولات، لحظه به لحظه دگرگون می‌شود. به فاصله شش ماه كه دو نمایشگاه و حراج خارجی برگزار شد، دیدگاه افراد نسبت به هنر ایران عوض شده و تمام اینها روی اقتصاد داخلی تاثیر می گذارد. حالا ممكن است در هنگام شروع یك حركت، یك مقدار نابسامانی وجود داشته باشد. ما از اینها نمی‌توانیم گریزی داشته باشیم. برای شروع، هر اتفاق و حركتی درجهت توسعه و پیشرفت مهم است.

مدیر نگارخانه والی همچنین این جریان را متدوام برشمرد: در كارهای هنری ما تحول ایجاد شده است. این تحول در یك زمان با شتاب پیش می‌رود ولی هنرمندان ما آدم‌های دو سال قبل نیستند. نگارخانه‌های ما خیلی حرفه‌ای‌تر شده‌اند. این مسائل پله پله جلو می‌رود. به نظر من این جریانی است كه شروع شده و مانند یك موج است كه بالا و پایین دارد اما راه افتاده و فكر نمی‌كنم، خاموش شود.

والی‌پور در مورد نمایشگاه‌هایی مانند فروش پاییزه سعدآباد و گروه هفت نگاه در شناخت ظرفیت‌های موجود اقتصاد هنر گفت: ما به عنوان تعدادی از نگارخانه‌داران تصور می‌كردیم مخاطبان مخصوص به خود را داریم ولی با نمایشگاهی كه در سال گذشته برگزار كردیم، متوجه شدیم جامعه ما چقدر ظرفیت دارد و اینكه تعداد زیادی آثار هنری خوب داریم كه در معرض دید عموم قرار نگرفته است.

نمایشگاه فروش پاییزی آثار نقاشی و مجسمه در سعدآباد از یكم آذر شروع و تا ۲۵ این ماه ادامه خواهد داشت.