پنجاه و پنجمین شب مجله بخارا که به بهانه زادروز مرتضی ممیز به این گرافیست نامدار ایرانی اختصاص داشت، شب گذشته چهارم شهریورماه در خانه هنرمندان ایران برپا شد.

در این مراسم که با حضور هنرمندانی چون نیکی کریمی و مسعود کیمیایی و استادان هنر گرافیک همراه بود، به دلیل استقبال زیاد هنردوستان و دوستداران مرتضی ممیز در دو تالار بتهوون و ناصری خانه هنرمندان برگزار شد.

ابراهیم حقیقی، رئیس انجمن گرافیک ایران، در این مراسم گفت: "خلقیات مرتضی ممیز از کارش دور نبود. کارهایش عین خودش بود. اگر شخصیت مستحکمی داشت کارهایش شاهدی است بر استحکام هنر گرافیک ایران. از مشاهیر ایرانی و خارجی که تصویر کرده می‌توان به راحتی به شخصیت خود ممیز در پشت این تصاویر دست یافت."

وی افزود: "او محتوای ادبی را به تصویر تبدیل می‌کرد همانطور که از مفهوم یک فیلم تصویر می‌ساخت. وقتی پدرم بیمار شد و او را به بیمارستان بردند و عصر آن روز دیگر برنگشت، آن روز مفهوم این عبارت را که می‌گویند خدا سایه بزرگی را از سر ما کم نکند فهمیدم. این درد را پس از مرگ ممیز نیز حس کردم. او یک‌تنه درد و مشکلات دوستانش را می‌فهمید و در پی حل آنها برمی‌آمد."

حقیقی آرمان و ایمان ممیز را آینده گرافیک ایران دانست و گفت: "این آرمان موجب شد نسل‌های آتی از آن سود ببرند و امروز می‌بینیم انجمن گرافیک ایران ۶۰۰ تا ۷۰۰ عضو دارد و این همه مورد استقبال و اقبال جوانان واقع می‌شود. او این همه را از پیش می‌دید. اگر امروز هنر گرافیک ایران در جهان شناخته شده است، بخشی از آن ثمره تلاش‌های ممیز بود. او همیشه می‌گفت گرافیک نباید از هیچ هنر دیگری عقب بماند."

مسعود کیمیایی هم در یاد و خاطره مرتضی ممیز گفت: "خیلی سخت است از ممیز حرف زدن بعد از این همه سال. تن رفته و حس و اثر مانده. مرتضی خیلی زود یاد گرفتن را شروع کرد. یکبار قرار بود آفیش "گوزن‌ها" ساخته شود. مرتضی آمد و فیلم را دید و گفت آزاردهنده و سخت است. یک هفته بعد آمد و آفیش را نشان داد. ۳۶ متر سر در سینما، زمینه‌ای سفید بود که با مسلسل به این زمینه شلیک شده بود. مرتضی به هیچ وجه سفارش نمی‌گرفت و به همین جهت کارش ماندگار می‌شد."

پس از سخنان مدیر مسئول و سردبیر مجله بخارا، مصطفی اسداللهی از خاطراتش با مرتضی ممیز گفت. در پایان مراسم نیز آریانا برکشلی به همین مناسبت قطعاتی از باخ را با پیانو نواخت و سپس فیلمی مستند از مرتضی ممیز ساخته رزاق کریمی با همکاری شهروز نظری و فرهاد ورهرام برای اولین‌بار نمایش داده شد.