چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان هنرمند كشورهای اسلامی ۹ تا ۱۴ شهریور ماه در ارومیه برگزار خواهدشد كه امسال برای نخستین بار به صورت بین‌المللی و با حضور پنج كشور مسلمان همسایه برگزار می‌شود.

محسن غفاری‌آذر مدیر كل ارشاد استان آذربایجان غربی صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره این جشنواره گفت: این جشنواره برای دومین بار در استان آذربایجان غربی برگزار می‌شود كه امسال برای اولین بار به صورت بین‌المللی و با حضور آذربایجان،نخجوان،تركیه،عراق و كردستان عراق برگزار می‌شود و از هر كشور یك تیم چهار نفره به همراه سرپرست تیم در ۶ رشته «نقاشی»،«نگارگری»،«مجسمه‌سازی»،«خوشنویسی»،«گرافیك» و«كاریكاتور» شركت خواهند كرد.

وی تفاوت این جشنواره را با سایر جشنواره‌های تجسمی، اجرای زنده هنرمندان عنوان كرد وگفت: از هر استان كشور ۶ هنرمند در ۶ رشته مختلف شركت دارند كه در كنار هنرمندان مسلمان كشورهای همسایه طی سه روز در كارگاه‌های هنری به خلق آثار هنری خود خواهند پرداخت و در پایان با داوری جمعی از هنرمندان برجسته در حوزه هنرهای تجسمی كشور آثار برتر انتخاب خواهد شد.

غفاری از حضور ۱۷ هنرمند برجسته كشور در حوزه هنرهای تجسمی كشور خبر داد كه در كنار داوری آثار، نمایشگاهی از منتخب آثار این هنرمندان نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

غفاری از امكان حضور دیگر كشورهای مسلمان در دوره‌‌های بعدی جشنواره خبر داد وگفت:امسال دراولین سال از بین‌المللی شدن این جشنواره، تنها پنج كشور حضوردارند و در دوره‌های بعدی از حضور دیگر كشورهای مسلمان نیز بهره خواهیم برد.

مدیر كل ارشاد استان آذربایجان غربی در ادامه به تعدد قومی،مذهبی،زبانی و دینی این استان اشاره كرد و گفت: با توجه به این تعدد قومی ومذهبی و این كه استان آذربایجان غربی دروازه ورود و خروج محصولات فرهنگی است وگاهی محصولات مبتذل فرهنگی نیز از طریق این استان وارد كشور می‌شود ضرورت برگزاری چنین جشنوار‌ه‌های فرهنگی وهنری بیشتر احساس می‌شود.

وی درباره جوایز این جشنواره هم گفت: هنوز در حال رایزنی با مركز هنرهای تجسمی و دیگر سازمان‌ها هستیم و به احتمال زیاد میزان جوایز برندگان افزایش خواهد یافت.

حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی نیز از اعزام نفرات برتر این جشنواره به سفر دو ماهه مطالعاتی فرانسه خبر داد و گفت: علاوه بر اعزام نفرات برتر جشنواره به سفر مطالعاتی فرانسه، منتخب این آثار در استانهای مختلف كشور و در كشورهای مسلمان همسایه به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در پایان از چاپ وانتشار كاتالوگ آثار منتخب جشنواره با همكاری مركز هنرهای تجسمی خبر داد كه همزمان با اختتامیه جشنواره در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

در این جشنواره هنرمندان جوان ۱۶ تا ۲۵ سال از ۲۹ استان كشور شركت می‌كنند و درمدت سه روز به خلق آثار هنری خود می‌‌پردازند.

این جشنواره با همكاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره كل ارشاد استان آذربایجان غربی،سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی،فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.