سیاست‌ها و اهداف چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی کشورهای اسلامی منطقه امروز در موزه هنرهای معاصر تهران تشریح شد.

در این نشست حبیب‌الله صادقی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت: "جشنواره تجسمی کشورهای اسلامی منطقه با هدف ارتباط هنرمندان جوان با همکاری فرهنگستان هنر و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می شود. در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی قصد داریم همراهان این اندیشه را در جهان اسلام کنار خود داشته باشیم. این مناطق شامل نخجوان، جمهوری آذربایجان، ترکیه و کردستان عراق است و در چند سال آینده جشنواره بین المللی می شود."

در این جشنواره ۱۷ هنرمند شامل محمدابراهیم جعفری، آذر آل طه و احمد وکیلی در نقاشی، منوچهر موغاری در طراحی، جلال شباهنگی، ایرج میرزاعلی خانی و مهدی رحیمی در گرافیک، علی محجوبی و مصطفی آقامیری در نگارگری، طاهر شیخ الحکمایی، محمدمهدی انوشفر و شاهرخ اکبری دیلمقانی در مجسمه سازی، صداقت جباری، حمید عجمی و جواد صادقی در خوشنویسی و جواد علیزاده و اردشیر رستمی در کاریکاتور داوری می کنند. در پایان نمایشگاهی از آثار این هنرمندان همراه با منتخبان جشنواره برگزار می شود و در آن آثار هنرمندان کشورهای اسلامی با موضوع معراج و حج به نمایش درمی آید.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در خاتمه با اشاره به صحبت های شبکه های رادیویی و تلویزیونی آمریکا در مورد دخالت آنها در برگزاری دوسالانه نقاشی ایران گفت: "این دوسالانه با همکاری هنرمندان فهیم ایرانی برگزار خواهد شد و آمریکا نباید هیچ گونه دخالتی در این برنامه ملی و ایرانی داشته باشد."

محسن غفاری آذر، دبیر چهاردهمین جشنواره تجسمی کشورهای اسلامی منطقه و مدیر کل ارشاد ارومیه، نیز گفت: "از نهم تا پانزدهم شهریور این جشنواره با حضور ۳۵۴ هنرجو و هنرمند ۱۶ تا ۲۵ سال از ۲۹ استان برگزار می شود که ۱۰ شهریور افتتاحیه و چهاردهم مراسم اختتامیه و اهدا جوایز به برگزیدگان برگزار خواهد شد. از هر استان ۶ نفر، از تهران ۱۰ نفر، از آذربایجان غربی ۹ نفر و از کشورهای میهمان چهار هنرمند و یک سرپرست در جشنواره شرکت کرده اند."

هنرمندان رشته‌های نقاشی، نگارگری، مجسمه‌سازی، گرافیک، خوشنویسی و کاریکاتور در این جشنواره با یکدیگر رقابت خواهند کرد و موضوع رشته گرافیک حج و معراج و موضوعی که برای کاریکاتور انتخاب شده، صلح و دوستی است.