دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران معتقد است:رقابت میان برگزار كنندگان دوسالانه‌ها باعث پیشرفت بیشتری دوسالانه‌ها خواهد شد و به همین منظور با وجود ۶ دوره برگزاری دوسالانه نقاشی از سوی انجمن هنرمندان نقاش، هفتمین دوسالانه از سوی انجمن هنرهای تجسمی برگزار خواهد شد.

حبیب‌الله آیت‌اللهی دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت:دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی را به این دلیل پذیرفتم چون نمی‌خواستم سنت برگزاری دوسالانه‌ها به تأخیر افتد.

وی با اشاره به پیشنهاد برگزاری دوسالانه هفتم نقاشی از سوی انجمن هنرهای تجسمی گفت: حدود شش ماه قبل، انجمن هنرهای تجسمی تصمیم گرفت فعالیت‌های خود را دوباره شروع كند و بنابراین پیشنهاد برگزاری سه نمایشگاه «مهرگان جهان اسلام»،«نخستین دوسالانه چهل‌تكه دوزی» و«هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران» را به مركز هنرهای تجسمی ارائه كردیم.

وی درباره این سه نمایشگاه گفت:برای اینكه رقابتی میان انجمن‌های مختلف هنری ایجاد شود،پیشنهاد كردیم، هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران را این بار انجمن هنرهای تجسمی برگزار كند. چرا كه این رقابت‌ها باعث پیشرفت بیشتری خواهد شد.

آیت‌اللهی گفت:سرانجام پیشنهاد انجمن هنرهای تجسمی برای برگزاری هفتمین دوسالانه نقاشی از سوی مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد پذیرفته شد كه سرآغازی برای برگزاری دو نمایشگاه «مهرگان جهان اسلام» و نخستین دوسالانه «چهل تكه» خواهد بود.

وی افزود: نمایشگاه مهرگان جهان اسلام، رویكردی متفاوت از دوسالانه‌های جهان اسلام فرهنگستان هنر خواهد داشت و هنر چهل تكه دوزی هم از هنرهای قدیمی ایرانی است كه با ورود تكنولوژی و هنر مدرن رفته رفته به دست فراموشی سپرده شده است وضرورت احیاء آن در قالب دوسالانه‌ای هنری احساس می‌شد.

دبیر هفتمین دوسالانه نقاشی همچنین گفت: نسل جوان ما بدون آن كه در مسیر تكاملی هنر معاصر فرانسه قرار گرفته باشد، به تقلید از هنر معاصر فرانسه مشغول شده است و ما قصد داریم نسل جوان را به تفكر وادار كنیم.

این هنرمند نقاش و پژوهشگر در ادامه با اشاره به سیر تحول نقاشی در اروپا گفت:هنر مدرن اروپا اكنون در مسیر جریان‌های زودگذری قرار گرفته است كه به سرعت می‌میرند ولی این هنر مدرن سابقه تحول هزار ساله را به دنبال خود دارد. ولی در كشور ما چنین تحولی در هنر به وجود نیامده است و هر تحولی نیز كه به وجود آمد به دلیل عدم وجود منتقدین آگاه به سرعت در نطفه خفه شد، بنابراین قصد ما این است كه نسل جوان ما بیندیشد و در فرهنگ،‌تمدن وهنر چند هزارساله خود تفكر كند.

آیت‌اللهی تصریح كرد: ما هنوز هم می‌توانیم با نسل جوان و هوشمند كشورمان به جایی برسیم كه نه تنها مقلد نباشیم بلكه بتوانیم بر هنر اروپا نیز تأثیرگذار باشیم همان گونه كه در طول تاریخ این گونه بوده‌ایم.

آیت‌اللهی درباره اعضای داوری وانتخاب آثار دوسالانه هم گفت:در دوسالانه‌های قبلی سنت شده بود كه سه گروه سیاست‌گذاری دوسالانه، هیئت انتخاب آثار و هیئت داوری انتخاب می‌شد كه این سنت ابتكار عملی است كه در ایران گذاشته شده است و درهیچ كجای دنیا این گونه نیست،بنابراین در هفتمین دوسالانه نقاشی تنها یك گروه كار سیاستگذاری،انتخاب آثار وداوری را انجام خواهد داد.

وی افزود:‌در دوسالانه‌های قبلی بسیار اتفاق افتاده بود، آثاری كه هیئت انتخاب آثار رد كرده بودند از ارزش هنری بالایی برخوردار بودند و گاهی آثار انتخابی از ارزش هنری چندانی برخوردار نبودند. بنابراین در هفتمین دوسالانه نقاشی علاوه بر این كه هیئت انتخاب آثار و داوری یك گروه است، آثار پذیرفته نشده نیز در جایی به نمایش گذاشته خواهد شد تا علت رد شدن این آثار مشخص باشد و در واقع درسی خواهد بود برای كسانی كه در جستجوی حقیقت هنر هستند.

آیت‌اللهی درباره داوری نقاشی‌های مدرن و دیجیتال هم گفت: فرقی میان نقاشی دیجیتال و سه‌پایه‌ای وجود ندارد، چرا كه اثر خلق شده مهم است نه ابزاری كه برای خلق یك اثر هنری به كار گرفته می‌شود.

وی افزود:البته در جهان امروز برای نقاشی سه‌پایه‌ای ارزش بیشتری قائل هستند،چون هنرمند با قلم زدن حالات روحی و درونی خود را در نقاشی منتقل می‌كند. ولی در نقاشی دیجیتالی تركیب‌بندی علمی و عاری از حالات هنرمندانه است ولی از نظر هنری هر دو اثر هنری محسوب می‌شوند و در داوری‌های این دوسالانه نیز اجازه نخواهم داد بین این دو نوع نقاشی فرقی قائل شوند.

فراخوان دوسالانه نقاشی طی روزهای آینده منتشر خواهد شد و اعضای هیئت داوران نیز در این فراخوان اعلام خواهد شد.

به گفته آیت‌اللهی كاتالوگ دوسالانه نقاشی همزمان با افتتاحیه این دوسالانه در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر نیز با اشاره به حواشی برگزاری هفتمین دوسالانه نقاشی گفت:حضور آیدین آغداشلو می‌توانست سخنان وحواشی این دوسالانه را كوتاه كند و دوسالانه در زمان مشخص خود برگزار شود ولی با عدم تمایل ایشان برای دبیری این دوسالانه و مشكلات قانونی درخواست‌های انجمن هنرمندان نقاش و رقم‌ نجومی كه برای برگزاری این دوسالانه خواسته بودند، این رقم از عهده مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد خارج بود، بنابراین با توجه به تمامی مشكلاتی كه وجود داشت، به این نتیجه رسیدیم كه اصل برگزاری این دوسالانه است نه برگزار كننده.

وی افزود: البته این دوسالانه نیز با همراهی انجمن هنرمندان نقاش برگزار خواهد شد.

هفتمین دوسالانه نقاشی در دو بخش موضوعی و آزاد بهمن‌ماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار خواهد شد.

«اندیشه نور و تاریكی در فرهنگ ایرانی» به عنوان موضوع این دوسالانه در نظر گرفته شده است و در هر دو بخش موضوعی و آزاد نیز به سه برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد كه جوایز بخش موضوعی سفر مطالعاتی به فرانسه و جوایز بخش آزاد سكه‌ بهار آزادی خواهد بود.

همچنین بعد از ۲۲ بهمن‌ماه برنامه‌های سخنرانی این دوسالانه در موزه برپا خواهد شد.