مدیر گالری آشیان نقش و مهر فروش آثار هنری در ایران را نیازمند فرهنگسازی دانست و غفلت سال‌های بسیار را دلیل رکود در بخش اقتصاد هنرهای تجسمی عنوان کرد.

حسین محجوبی در این باره گفت: "کار مهمی که تا به حال انجام نشده و مغفول مانده فرهنگ چگونگی خرید آثار هنری و آموزش هنر است. این نقص باعث شده مردم از هر تابلویی که خوششان بیاید آن را بخرند. از طرفی نیز ارگان های دولتی باید سرمایه دار جذب و از مجسمه سازان و نقاشان دعوت کنند آثار آنها را خریداری کنند."

وی در ادامه گفت: "یک سرمایه ملی باید در کار باشد تا هنرمندان را حمایت کند. ارگان های دولتی باید این مسئله را پیگیری کنند. دو سال پیش با برگزاری اکسپو برای فروش آثار می خواستند آثار هنری را از طریق ارگان های دولتی و گالری دارها به فروش برسانند که این حرکت موفق نبود. البته دولت هم تقصیری ندارد و باید بستر فرهنگی آماده باشد. باید فرهنگ و آموزش هنر در حوزه آثار تجسمی را بین مردم گسترش داد."

این هنرمند که نیم قرن سابقه نقاشی در کشور دارد، در مقایسه فروش آثار هنری در ایران و خارج از کشور گفت: "در کشورهای اروپایی و آمریکا فقط بر اساس سابقه نقاش و نوع کار نقاش روی آثار نظر می دهند و آثار را خریداری می کنند. عیب هنر ما این است که به صورت نمایشی درآمده و دغدغه برخی هنرمندان جوان ما این است که یک نمایشگاه برپا کند، نه اینکه سطح هنر خود را ارتقا دهند."

محجوبی در ادامه گفت: "اکسپو دو سال گذشته آغاز کار بود، ولی باید پیش از برگزاری اکسپو فرهنگ این حرکت در میان مسئولان و مردم ایجاد می شد تا این طور با مشکل مواجه نمی شدیم و آثار هنرمندان به آنها بازگردانده نمی شد. در کشورهای خارجی گالری ها حراج آثار هنری را بر عهده دارند و فروش آثار دولتی نیست. این مسئله در کشورهای اروپایی جا افتاده و اثر هنری را از غیرهنری تشخیص می دهند."

وی درباره فروش آثار هنری در خارج از ایران گفت: "هنرمند باید خارج از مرز خودش باشد، هنر زبان جهانی دارد، فرهنگ ما تاریخ بزرگش را در همه اعصار از هنر داشته است، هر هنرمندی که اثرش خارج از کشور به فروش می رود، معرف هنر ایرانی است. سه هزار قطعه از آثارم در این ۵۰ سال به فروش رفته و در جای جای دنیا قرار دارد. این هنر ماست که ما را معرفی می کند و دوستداران هنر با دیدن این آثار هنر ایران را می بینند و این بسیار ارزشمند است."

محجوبی در ادامه با اشاره به اولین نمایشگاه بین المللی فروش آثار هنری گفت: "این نمایشگاه ۳۰ سال پیش در ایران برپا شد و حدود ۳۰ میلیون دلار از آثار به فروش رفت. بعد از آن هم سال ۷۳ یا ۷۴ بازار فروش آثار هنری در سوئیس برپا شد که تمام گالری های معروف دنیا از پیشکسوتان تا جوانان در عرصه هنرهای تجسمی جمع شدند و آثار هنری ایران به خوبی فروش رفت. ما می توانیم با حضور در نمایشگاههای خارج از کشور هنر هنرمندان ایرانی را به همه مردم دنیا نشان دهیم."

وی در خاتمه سیل عظیم هنرمندان را سرمایه های بزرگی برای کشور دانست و گفت: "اگر مردم را آگاه کنیم، آثار هنری را از غیرهنری تشخیص می دهند که این در شناخت هنرمندان به خصوص هنرمندان جوان و خلاق از اهمیت بالایی برخوردار است."