فریال سلحشور در بازگشت از بی‌ینال ونیز گفت:غرفه‌های كشورهای بسیاری در بی‌ینال ونیز برپا بود و در این میان جای ایران خالی بود.

فریال سلحشور مدیر نگارخانه دی و مجموعه‌دار خصوصی درباره سفر اخیر خود به بی‌ینال ونیز گفت: تغییر و تحول عظیمی در زمینه هنر معاصر دنیا به وجود آمده است و بیشتر هنرهای جدید مثل ویدئو آرت و اینستالیشن ارائه شده بود كه پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته بود.

وی گفت: بی‌ینال ونیز در دو محل ساختمان آرسنال و پارك جیاردینی برپا شده بود و غرفه های كشورهای مختلف در آن برپا بود كه جای ایران دراین میان بسیار خالی بود، البته یك هنرمند ایرانی از كشور آمریكا شركت كرده بود كه چندان شناخته شده نبود.

این هنرمند و مجموعه‌دار هنری افزود: سالهای قبل این امكان فراهم می‌شد كه هنرمندان ما در این بی‌ینال حضور داشته باشند ولی متأسفانه امسال این امكان فراهم نشد.

مدیر نگارخانه دی با تأكید بر این كه ندیدن آثار هنری برای یك هنرمند باعث تأسف است افزود: هنرمند دوست دارد با هنر معاصر دنیا و پیشرفت‌های هنری آن از نزدیك آشنا باشد و با آثار هنری خودش و كشورش مقایسه كند و از این پیشرفت‌های تكنیكی با توجه به فرهنگ و هنر كشور خودش، در پیشبرد هنر معاصر كشورش بهره بگیرد.

سلحشور درباره هنر جدید كشورمان هم گفت: ما در زمینه هنر معاصر خودمان علاقه‌مندان بسیاری در دنیا داریم و می‌توانیم دستاوردهای خوبی در خارج از ایران داشته باشیم ولی در زمینه هنر جدید مثل ویدئو آرت و اینستالیشن هنرمندان ما احتیاج به سرمایه‌گذاری و حمایت دولتی و خصوصی دارند تا بتوانند ایده‌هایشان را به اجرا درآورند، چون فقط در اجرای ایده هاست كه هنرمند می‌تواند خودش را بسنجد و كارش را در معرض انتقاد منتقدین قرار دهد، ولی تا زمانی كه ایده ها به مرحله اجرا درنیامده در مرحله ایده و تفكر باقی می‌ماند.

وی افزود: هنرمندان ما در زمینه هنر جدید امكانات اجرایی ندارند و گاهی ایده‌های بزرگ و خوبی دارند كه نمی توانند به اجرا درآورند.

سلحشور درباره آثاری كه در بی‌ینال ونیز ارائه شده بود گفت:كاری كه مخاطب را شگفت‌زده كند ندیدم ولی در مجموع آثار خوبی ارائه شده بود.

این مجموعه‌دار هنری با اشاره به بازدیدش از موزه‌های شهر پاریس،وین و ایتالیا گفت: مسئله قابل توجه در این موزه‌ها،‌توجه دولت‌ها به برپایی موزه برای مجموعه‌داران هنری بود تا بتوانند آثارشان را در شرایط نگهداری و محافظت صحیح، به معرض نمایش عموم بگذارند، در حالی كه ما در ایران از چنین امكاناتی برخوردار نیستیم.

سلحشور كه به همراه همسرش یكی از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین مجموعه‌های «نقاشی پشت شیشه» ایران را در اختیار دارند در ادامه افزود: سالهاست كه به همراه همسرم مجموعه نقاشی‌های پشت شیشه را از سراسر ایران گردآوری كرده‌ایم و بارها از مسئولین فرهنگی مختلف خواسته‌ایم تا محلی را برای نمایش عمومی این آثار در اختیار ما بگذارند ولی هر بار بی‌نتیجه بود و این درحالی است كه در دیگر كشورها، دولت‌ها آثار كلیسیونرها را در موزه نگهداری می‌كنند و به معرض نمایش عموم می‌گذارند.