یك مجموعه آثار هنری متعلق به شركت بیمه‌ی گلدن استیت، برای حراج از لس‌آنجلس به نیویورك منتقل و باعث برانگیختن خشم تاریخ‌ هنر شناسان این منطقه شد.

گلدن استیت قصد دارد ‌٩٤ اثر این مجموعه را كه شامل نقاشی و مجسمه می‌شود و توسط هنرمندان سیاه‌پوست خلق شده ‌است، روز ‌١٤ مهرماه سال جاری در مجموعه گالری سوان به‌فروش برساند كه پیش‌بینی می‌شود از فروش این آثار ‌٥/١ میلیون دلار عاید این شركت شود.

شركت گلدن استیت كه در سال ‌١٩٢٥ تاسیس شد، اولین شركت بیمه‌ای بود كه به نشانه‌ی اعتراض به تبعیض نژادی موجود در صنعت آمریكا، خدمات بیمه‌ای خود را در اختیار سیاه‌پوستان قرار داد.

پاول وان بلام، استاد دانشگاه در رشته مطالعات آمریكایی – آفریقایی، به بلومبرگ گفته است كه در شهری مانند لس‌آنجلس كه فرهنگ‌های مختلفی را در خود جای داده است، از دست‌دادن این آثار یك فقدان فرهنگی محسوب می‌شود؛ بنابراین، بهتر بود این مجموعه به موزه‌ای در همین ایالات منتقل می‌شد.

این شركت، جمع‌آوری این آثار را از سال ‌١٩٨٧ به پیشنهاد ویلیام پجاد، هنرمندی كه در آن زمان مدیر هنری شركت بوده، آغاز كرد.

ساملا لوییس، تاریخ هنر شناس و موسس موزه‌ی آفریقایی آمریكایی لس آنجلس، نیز گفته است، از نظر فرهنگ و هنر، این بهترین مجموعه از آثار هنری آفریقای آمریكایی موجود در غرب است و از آنجایی كه ما به این مطالعات فرهنگی و هنری نیازمندیم از دست دادن این آثار خلا بزرگی را فضای فرهنگی هنری ایالت كالیفرنیا ایجاد می‌كند.