مردم بم طولانی ترین رویای خود كه آبادانی دوباره این شهر تاریخی بود را بر روی بوم ۵ كیلومتری به نام بزرگ ترین نقاشی جهان ترسیم كردند.

روز پنجشنبه گذشته(۲۵ مردادماه)همزمان با ساعت وقوع زلزله ۵دی ۸۲ در ساعت ۵و۲۸دقیقه صبح ،كوچك و بزرگ، مرد و زن همه آمدند تا از تحقق رویای خود و قد برافراشتن شهری زیبا طرحی بزنند بر آنچه كه قرار است در حافظه تاریخ هم به ثبت برسد.در این برنامه بیش از ۱۵ هزار نفر از مردم بم با در دست داشتن بسته های رنگ، قلم مو، كلاه آفتابگیر و بوم ۵ كیلومتری نقاشی، شركت كردند. بیشترین طرح های آنها طرح نخل و خانه بود. چهره همه شركت كنندگان از امیدواری و نشاط حكایت داشت.

اعتمادی، فرماندار بم كه به همراه شهروندان در این صبح روشن به نقاشی مشغول بود گفت: این كار هم تأثیر مثبتی در روحیه مردم دارد و هم رضایت خاطر و اعتماد به نفس مردم را بالا می برد. وی یادآور شد: مردم به تازگی بازسازی خانه های خود را به پایان رسانده اند، اما این همه نشاط نشانه همراهی آنها برای ساختن روزهای بهتر است.

محمدعلی جوشایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بم هم از حضور و استقبال گسترده مردم در ساعات اولیه صبح سخن گفت و افزود: این مشاركت گسترده روحیه فرهنگی بمی ها را نشان می دهد و قطعاً با تشنگی فرهنگی ساكنان این شهر از برنامه های مشابه هم استقبال خوبی خواهد شد.وی تصریح كرد: مردم تداوم اجرای این برنامه ها را خواستار هستند و باید برای این مسأله كه در بازسازی روحیه مردم مؤثر است برنامه ریزی شود.

مرتضی آتش زمزم، دبیر هفته فرهنگی بم گفت: هفته فرهنگی بم از سوی وزارت مسكن و شهرسازی پیشنهاد و طراحی شد و با مشاركت نهادهای دولتی شهر بم به اجرا درآمد.

وی افزود: نقاشی بزرگ مردم بم هم با تأیید كارشناسان خارجی در كتاب ركوردهای گینس به ثبت خواهد رسید.

مشاور رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده كه در این مراسم حاضر بود گفت: استقبال از اجرای این نقاشی و سایر برنامه های فرهنگی روحیه فرهنگی مردم بم را آشكار ساخته است. دكتر طبیب زاده نوری افزود: نكته جالب در این نقاشی ها این است كه همه مردم در كنار طرح هایشان نخل كه نهاد استقامت شهر بم است را از یاد نبرده اند. وجه اشتراك هزاران نقاشی كه بر بوم بزرگ نقش بسته بود نخل، ارگ و خانه بود و مردم بم در حین نقاشی خواستار توجه بیشتر به مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر بودند. پیش از این در كشور رومانی ترسیم نقاشی به طول ۴ كیلومتر به اجرا درآمد .