سخنگوی انجمن هنرمندان نقاش گفت: انجمن هنرمندان نقاش برای برگزاری دوسالانه نقاشی معاصر قصد و توان رقابت با مركز هنرهای تجسمی را ندارد.

نعمت‌ لاله‌ای با اعلام این خبر گفت: ما این انتظار را داشتیم كه موزه هنرهای معاصر برگزاری دوسالانه نقاشی معاصر ایران را برعهده بگیرد،چون عملی دور از انتظار نبود.

وی با اشاره به خبر خبرگزاری فارس مبنی بر اعلام برگزاری دوسالانه نقاشی معاصر ایران از سوی موزه هنرهای معاصر گفت: زمانی كه این خبر را شنیدیم چندان شگفت‌زده نشدیم،چون عملی دور از انتظار نبود و احساس كردیم باری از روی دوش انجمن برداشته شده است.

لاله‌ای به توافق‌ میان انجمن هنرمندان نقاش و مركز هنرهای تجسمی برای برگزاری دوسالانه نقاشی اشاره كرد وگفت: ما تقریباً عادت كرده‌ایم كه در مذاكراتمان به توافق برسیم ولی به مرحله عمل نرسیم و در پیگیری‌های مكرر تلفنی ما با موزه هنرهای معاصر، هیچ كس پاسخگوی ما نبود.

لاله‌ای درباره همكاری انجمن در دوسالانه نقاشی هم گفت: ما همكاری خواهیم كرد و از ابتدا هم نه قصد رقابت با مركز هنرهای تجسمی را داشتیم و نه توان همكاری نكردن را ولی گفته بودیم كه اگر قرار باشد دوسالانه را انجمن برگزار كند طبق شرایط خاص خودمان برگزار خواهیم كرد.

لاله‌ای گفت: ما همه برنامه‌هایمان را از قبل مشخص كرده بودیم ولی به نظر می‌رسید كه مركز هنرهای تجسمی برنامه دیگری داشت.

سخنگوی انجمن هنرمندان نقاش در ادامه درباره برگزاری دوسالانه‌‌ای مجزا كه انجمن قصد برگزاری آن را دارد گفت: برگزاری این سه سالانه یا جشنواره نقاشی بحث دیگری است كه انجمن دنبال می‌كند و به معنی رقابت با مركز هنرهای تجسمی نیست.

وی اضافه كرد: قرار بود انجمن نقاشان با توجه به تعویق افتادن هفتمین دوسالانه نقاشی،‌ سه سالانه یا جشنواره نقاشی را برگزار كند كه بعد از انجام توافق‌ میان انجمن و مركز هنرهای تجسمی برای برگزاری دوسالانه هفتم نقاشی، بنا شد برنامه های جشنواره، در این دوسالانه پیاده شود و اكنون كه دوسالانه را موزه هنرهای معاصر برگزار می‌كند و نپذیرفتند كه انجمن مجری این دوسالانه باشد، انجمن همچنان برنامه‌های خود را برای برگزاری جشنواره نقاشی در سال آینده دنبال خواهد كرد.

لاله‌ای درباره منع قانونی شرایط انجمن یادآور شد: زمانی كه انجمن و مركز هنرهای تجسمی اعلام توافق كردند، مگر مركز از منع قانونی شرایط انجمن خبر نداشت كه با انجمن به توافق رسید.

روز سه شنبه ۲۳ مردادماه حبیب‌الله صادقی سرپرست موزه هنرهای معاصر در گفت و گو با فارس اعلام كرده بود كه هفتمین دوسالانه نقاشی را موزه هنرهای معاصر برگزار خواهد كرد و این درحالی است كه پیش از این اخلاف نظراتی میان مركز هنرهای تجسمی و انجمن هنرمندان نقاش برای برگزاری این دوسالانه وجود داشت و هر دو طرف شرایطی برای برگزاری این دوسالانه در نظر داشتند كه این اختلاف نظرات منجر به كناره‌گیری آیدین آغداشلو از دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر شد.

علی‌رغم كش و قوس‌های فراوان و اعلام توافق میان مركز و انجمن برای این منظور، در آخرین مذاكرات، صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی، منع قانونی برای پذیرفتن برخی شرایط انجمن را دلیل این عدم توافق نهایی اعلام كرد و تصریح كرد هفتمین دوسالانه نقاشی از سوی موزه هنرهای معاصر برگزار خواهد شد.