موزه‌های پرتغال مجموعه بزرگ "براردو"، - یك تاجر اهل پرتغال - را كه هزار‌ها اثر هنری را دربر می‌گیرند، به‌نمایش درخواهند آورد.

۱۰ سال پیش كه "خوزه براردو" اعلام كرد كه قصد دارد مجموعه‌اش را به‌نمایش درآورد، كشورهای زیادی ازجمله ایالات متحده‌ی آمریكا، پیشنهاد‌های مختلفی برای نمایش این آثار ارزشمند به او دادند، اما پس از مدت‌ها كشمكش با دولت پرتغال، سرانجام براردو تصمیم گرفت به كشورش وفادار مانده و آثارش را در موزه‌های همین كشور در معرض دید عموم قرار دهد.

مجموعه‌ی "براردو" با بیش از چهار هزار اثر هنری كه علاوه بر تابلوهای نقاشی شامل آثار سرامیكی و سفالی نیز می‌شود، قرار است به‌طور موقت در موزه‌های مختلف سراسر پرتغال به‌نمایش درآید.

پس از آن بخش اعظمی از این مجموعه به مركز فرهنگی نمایش "بلم" در شهر "لیسبون" پرتغال، كه به‌خاطر همین مجموعه‌ی جدید، مورد بازسازی گرفته است، منتقل خواهد شد.

گنجینه‌ی فعلی این مركز فرهنگی هنری شامل ۹۰۰ اثر هنری از ۵۰۰ هنرمند برجسته‌ی دنیا در طول یك‌صد سال اثر اخیر می‌شود.

واشنگتن پست اعلام كرد، قدیمی‌ترین اثر در مجموعه "براردو" به تابلوی "سر یك زن" اثر "پابلو پیكاسو" مربوط می‌شود كه در سال ۱۹۰۹ خلق شده است.

آثار هنرمندان برجسته‌ی دیگری چون "فرانسیس بیكن"، "اندی وارهول"، "ویلیام دكونینگ" و "الكساندر كالدر" نیز در این مجموعه‌ی بزرگ به‌چشم می‌خورند.