رییس موزه هنرهای معاصر تهران از راه‌اندازی موزه ملی هنرهای تجسمی و اجرای طرح توسعه موزه هنرهای معاصر تهران خبر داد.

حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی صبح امروز درجمع خبرنگارانی كه به مناسبت روز خبرنگار در موزه هنرهای معاصر تهران گردهم آمده بودند، از راه‌اندازی موزه ملی هنرهای تجسمی خبر داد و گفت: این طرح با همكاری شهرداری تهران، فرهنگستان هنر،مركز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران در شورای هنر مطرح شده و هم‌اكنون در حال بررسی است.

وی درباره گردآوری آثار هنری در این موزه گفت: در این موزه آثار هنرمندان ایرانی و بین‌المللی نگهداری خواهد شد و به این منظور گروهی از كارشناسان از طریق سایت‌های اینترنتی در حال بررسی گنجینه‌های بین‌المللی برای خرید آثار هستند.

صادقی به اقدامات موزه لوور پاریس برای راه‌اندازی موزه‌ای بزرگ در كشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره كرد وگفت:موزه لوور با راه‌اندازی موزه بزرگی در یكی از كشورهای حاشیه خلیج فارس، امكان بازدید جهانی از بخشی از آثار موزه لوور را فراهم كرده است.

وی در ادامه به طرح توسعه موزه هنرهای معاصر اشاره كرد و گفت: موزه هنرهای معاصر تهران از سمت شمال و در قسمت گذر فرهنگ و هنر كنونی ظرف شش ماه آینده توسعه خواهد یافت و مجموعه گذر فرهنگ وهنر دوباره در اختیار موزه هنرهای معاصر قرار خواهد گرفت.

صادقی گفت: ما به عنوان مدیران فرهنگی كشور سعی داریم فضای تجسمی كشور را با همكاری وزارت ارشاد، فرهنگستان هنر وشهرداری تهران ارتقاء دهیم و با راه‌اندازی موزه ملی هنرهای تجسمی و طرح توسعه موزه هنرهای معاصر تهران،سرآغاز یك حركت جدید درعرصه تجسمی كشور باشیم.

رییس موزه هنرهای معاصر با تأكید بر تشكیل شورای هنرهای تجسمی گفت: با تشكیل شورای هنرهای تجسمی، كارهای موزه‌ای با كارشناسی این شورا برای موزه خریداری خواهد شد و این بار خرید گنجینه‌های خارجی تنها از كشورهای اروپایی نخواهد بود و از كشورهای شرقی مثل چین و ژاپن نیز آثاری خریداری خواهد شد.

صادقی در پاسخ به درباره محل برپایی این موزه گفت: تا كنون چندین محل پیشنهاد شده است كه شامل ضلع جنوبی پارك لاله و فضای اطراف موزه هنرهای معاصر است و ظرف ماه آینده این محل مشخص خواهد شد.

وی همچنین درباره معمار موزه ملی هنرهای تجسمی به خبرنگار فارس گفت: معماری موزه ملی هنرهای تجسمی از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاكنون مهندس فیوضی به همراه چند هنرمند معمار دیگر درباره معماری این موزه طرح‌هایی ارائه كرده‌اند ولی هنوز معمار آن مشخص نیست.

رییس مركز هنرهای تجسمی از استقبال هنرمندان و مجموعه‌داران خصوصی برای همراهی با موزه ملی سخن گفت و افزود:بسیاری از هنرمندان و مجموعه‌داران ایرانی خارج از كشور برای همكاری با موزه ملی هنرهای تجسمی اعلام همكاری كرده‌اند و از ما خواستند كه آثار هنرمندان برجسته داخلی و خارجی را به این موزه هدیه كنند.

حبیب‌‌الله صادقی همچنین تصریح كرد: موزه ملی هنرهای تجسمی از جهت امكانات،مواد به كار رفته،طراحی سازه و آثار بسیار شكوهمند خواهد بود.