فردا ۱۴ اوت سالروز تولد لئوناردو داوینچی هنرمند و مبتكر نابغه قرن ۱۵ میلادی و خالق شاهكار مونالیزا «لبخند ژوكوند» است.

لئوناردو داوینچی، هنرمند شهیر ایتالیایی در ۱۴ اوت ۱۴۵۲م در روستای وینچی درنزدیك شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد.

وی از آغاز جوانی به مطالعه در طبیعت علاقه داشت و پس از چندی به فراگیری هنر نقاشی و مجسمه‏سازی پرداخت. داوینچی سپس راهی میلان شد و به خلق آثار هنری و ساختن و اختراع وسایل مكانیكی مشغول شد.

او چند سالی نیز در فرانسه زندگی كرد و كارهای هنری و علمی خود را ادامه داد. داوینچی علاوه بر نقاشی و مجسمه‏سازی، در رشته‏های ریاضی، مهندسی راه و ساختمان، ستاره‏شناسی، زمین‏شناسی، كالبدشناسی و هواشناسی استاد بود و اختراعات متعددی در هر زمینه انجام داد.

وی در یادداشت‏های روزانه خود طرح‏های جالبی از زیر دریایی، تانك جنگی، لباس غواصی، چتر نجات، رطوبت‏سنج، بالگرد و كیلومتر شمار و... كشید كه بسیاری از آن‏ها، راهنمایی برای ساخت این وسایل در سال‏ها و قرن‏های بعدی گردید.

با اینكه داوینچی در قرون وسطی زندگی می‏كرد، اما اختراعات، اكتشافات و نوآوری‏هایش، وی را در زمره پیش‏گامان رنسانس قرار داده است. اختراعات و اكتشافات او به قدری زیاد است كه باعث حیرت انسان می‏گردد.

داوینچی در علم و هنر از هم‏عصران خود، ده‏ها و گاهی صدها سال پیش افتاده بود و به جایی رسید كه با مردم قرن بیستم، فاصله چندانی نداشت.

داوینچی هنرمند بزرگی بود كه آثارش را با نبوغ و آینده‏نگری ژرفی به وجود می‏آورد. از وی آثار بسیاری برجای مانده كه تابلوهای شام آخر و لبخند ژوكونْدْ (مونالیزا) شهرتی جهانی دارند. هم‏چنین ساختمان كلیسای جامع میلان، از آثار برجسته معماری اوست. لئوناردو داوینچی سرانجام در دوم ماه مه ۱۵۱۹م در ۶۷ سالگی درگذشت.