خداحافظی سید كاظم وزیری هامانه از وزارت نفت ایران كه در واپسین ساعات كاری روز گذشته اعلام شد، توجه بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب كرده است.

خبرگزاری‌های جهان از جمله رویترز، خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس، پایگاه خبری داوجونز، بی.بی.سی، دویچه وله و بسیاری دیگر از روزنامه‌ها و رسانه‌های مطرح منطقه و جهان از جمله وال‌استریت جورنال نیز به بررسی این موضوع پرداخته‌اند.

خبرگزاری رویترز با تیتر " وزیر نفت ایران تغییر كرد، سرپرست انتخاب شد" به پوشش این موضوع پرداخته و عنوان كرده است كه رییس جمهور ایران روز یكشنبه وزیر نفت را تغییر داد كه كارشناسان دلیل آن‌را تلاش برای افزایش كنترل بر صنعت نفت ارزیابی كرده‌اند كه بخش عمده درآمدهای ایران را شامل می‌شود.

به نوشته این خبرگزاری، رسانه‌های ایران دلایل این تغییر را اعلام نكرده‌اند و تنها مشخص شده ‌است كه غلامحسین نوذری ـ مدیرعامل شركت ملی نفت ـ به عنوان سرپرست مسوولیت این وزارتخانه را بر عهده گرفته است.

یك مقام نفتی ایران كه نامی از وی برده نشده است،‌ عنوان كرد این اقدام تغییری در سیاست‌های ایران در اوپك ایجاد نخواهد كرد، ولی می‌تواند مدیریت بخش دولتی را با تغییراتی مواجه كند.

به گفته وی، سیاست‌های ایران در قبال اوپك تغییری نخواهد داشت، وزیری هامانه نیز همچون دیگر وزیران اوپك تاكید داشت كه قیمت‌های بالای نفت به دلیل كمبود عرضه نفت نیست.

اهمیت این تغییر در حالی مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفته است كه ایران به عنوان دومین تولیدكننده بزرگ نفت سازمان اوپك مطرح است و سال گذشته درآمدهای نفتی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده است.

به نوشته رویترز، وزارت نفت اخیرا از سوی معاون سابق این وزارتخانه به‌دلیل قرارداد فروش گاز به هند و پاكستان مورد انتقاد قرار گرفته بود.

یك مقام نفتی كه نامی از وی برده نشده، ‌در گفت‌وگو با این خبرگزاری عنوان كرد كه این انتقادات می‌تواند بخشی از دلایل خداحافظی وزیر نفت از این سمت را تشكیل داده باشد، ولی این مساله اصلی نخواهد بود.

از سوی دیگر، وزارت نفت اخیرا با چالش سهمیه‌بندی بنزین در ماه ژوئن مواجه بوده است كه اجرای آن با مخالفت‌هایی مواجه شده بود.

براساس این گزارش، در شرایط فعلی سوال این‌جاست كه آیا وزیر جدید می‌تواند از حمایت لازم برای پیشبرد برنامه‌های اصلاحی در بخش نفت و گاز برخوردار باشد؟

به گفته كارشناسان، نوذری از تجربه و دانش كافی برای تضمین یك تغییر آرام و بی‌دغدغه در وزارت نفت برخوردار است؛ همچنین رویكرد وی به موضوعات عملیاتی‌تر است.

براساس این گزارش، تغییر وزیری هامانه چندان هم دور از ذهن نبود و در یك‌سال گذشته مدام شایعاتی درخصوص كناره‌گیری وی از وزارت نفت مطرح بود كه البته هیچ‌گاه رسما تایید نشد.

به نوشته رویترز، برخی گمانه‌زنی‌ها حاكی از آن بود كه مخالفت هامانه با برنامه‌های رییس جمهور برای ایجاد تغییرات گسترده در مدیریت نفت كه برای ریشه‌كن كردن فساد اقتصادی برنامه‌ریزی شده ‌بود می‌تواند به این تغییرات منتج شود.

درحالی كه گفته شده سیاست‌های بین‌المللی ایران تغییری نخواهد داشت، برخی كارشناسان پیش‌بینی كرده‌اند چیزی كه می‌تواند با تغییر مواجه شود، این است كه برخی از مقامات نفتی كه پیش‌تر وزیری هامانه با تغییر آن‌ها مخالفت می‌كرد، بركنار خواهند شد.

به گفته این كارشناسان، این موضوع می‌تواند منجر به آن شود كه قراردادهای نفتی بیشتر به شركت‌های ایرانی واگذار شود كه در حال حاضر نیز نقش بزرگ‌تری از پیش بر عهده دارند.

از سوی دیگر پایگاه خبری بی.بی.سی نیز با انتخاب تیتر " برکناری وزیران نفت و صنایع و معادن ایران " به همزمانی این تغییرات اشاره كرده و می‌نویسد: همزمانی برکناری وزیران نفت و صنایع و معادن از آن جهت اهمیت بیشتری دارد که این دو وزارتخانه از بزرگترین و مهمترین وزارتخانه‌های ایران هستند.

وزیری هامانه از سوی دكتر احمدی‌نژاد به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور نفت و گاز منصوب شده است.

به نوشته این رسانه انگلیسی، گفته می‌شود عدم توانایی وزیری هامانه در برآورده کردن نظرات رییس جمهور برای مباررزه با "مافیای نفتی" یکی از دلایل برکناری وزیر نفت بوده است.

دیگر رسانه‌ها از جمله خبرگزاری فرانسه نیز با انتخاب تیتر "‌وزیر نفت ایران كناره‌گیری كرد" و داوجونز با تیتر "رییس جمهور ایران وزیر نفت را تغییر داد" به انتشار گزارش این تغییر و بررسی دلایل آن پرداخته اند.