۵ روز پس از قتل خونین در« نیوآرك » ایالت نیوجرسی آمریكا، كارآگاهان جنایی پلیس ۲ مظنون اصلی این جنایت فجیع را دستگیر كردند.

به گزارش آسوشیتدپرس: در جریان این جنایت وحشتناك مردان مرموز ۴ دانش آموز را نیمه شب در حیاط مدرسه‌ای به رگبار بستند.

● اعدام در حیاط مدرسه

نیمه شب یكشنبه گذشته، كارآگاهان پلیس جنایی «نیوآرك » ایالت نیوجرسی آمریكا با ماجرای جنایتی مرموز روبرو شدند، در جریان این جنایت ۴ دانش آموز دبیرستانی به انگیزه‌ای نامشخص به رگبارگلوله بسته شده بودند.

شاهدان به پلیس گفتند كه مردان مسلح پس از آنكه این ۴ دانش آموز را كه در حیاط مدرسه و در زیر نور پروژكتورها در حال گوش دادن به موسیقی و آوازخواندن بودند به محاصره درآوردند آنها را با تهدید به كنار دیوارمدرسه كشاندند.

آنها سپس ترنسل آریل ۱۸ ساله، داشون هاروی ۲۰ ساله و لوفمی هایتوور۲۰ ساله را مجبور كردند مقابل دیوار مدرسه زانو بزنند و پس از آن با بی رحمی و از فاصله نزدیكی مانند اجرای مراسم اعدام، سه دانش آموز جوان را از پشت سر هدف گلوله قرار دادند.

مردان مسلح لحظاتی بعد چهارمین دانش‌آموز یعنی ناتاشا آریل ۱۹ ساله كه خواهر ترانسل آریل- نخستین قربانی- بود، را از ناحیه سرهدف قرار داده و سپس در تاریكی شب ناپدید شدند، این در حالی بود كه هیچ یك از شاهدان چهره عاملان جنایت را شناسایی نكرده بود.

● شبح وحشت بر فراز نیوآرك

این جنایت كه شباهت زیادی به اعدام های دسته جمعی داشت، حتی مردم شهر نیوآرك كه با ۶۳ قتل در سال ۲۰۰۶ یكی از بالاترین نرخ‌های جنایت در آمریكا را دارد در شوك فرو برد و مردم را در اعتراض به این ماجرا به خیابان‌ها كشاند.

● دستگیری ۲ متهم

در حالی كه هیچ شاهدی به جز ناتاشا آریل- دختر ۱۹ ساله‌ای كه از این حادثه وحشتناك جان سالم به در برده و در حال حاضر در بیمارستان تحت معالجه پزشكی قرار دارد، چهره عاملان جنایت را ندیده است، پلیس عملیات جستجوی گسترده ای را برای یافتن ضاربان و انگیزه آنها آغاز كرده است.

كارآگاهان در نخستین مرحله به بررسی آثار برجای مانده در صحنه جنایت دست زدند و با توجه به این آثار توانستند ۲مظنون اصلی را شناسایی كرده و در ۲عملیات ضربتی جداگانه آنها را دستگیر كنند.

بنا به این گزارش، یكی از دستگیرشدگان یك نوجوان ۱۵ ساله است كه به دلیل سنش پلیس نام او را برای خبرنگاران فاش نكرده است، دومین دستگیرشده یك مرد ۳۱ ساله اسپانیایی زبان به نام جوزف كارانزا است كه از مدتی قبل تحت تعقیب پلیس آمریكا قرار داشته است.

قاضی پائولا دوو- بازپرس جنایی نیوآرك- درباره دستگیر شدگان می گوید: كارانزا با توجه به اثر انگشتش و بررسی گلوله‌‌های پیدا شده در صحنه جنایت كه كالیبر آن با كالیبر اسلحه كارانزا كه در ماجرای جنایی دیگری از آن استفاده كرده شباهت دارد شناسایی شده است.

او می‌افزاید این مهاجر جنایتكار كه دوستانش او را «لوس لا چیرا» صدا می زنند، به اتهامات حمله مسلحانه و به همراه داشتن اسلحه غیرمجاز تحت تعقیب پلیس آمریكا قرار داشته، او همچنین سابقه‌ای از آزار و اذیت كودكان دارد، در یك پرونده او متهم شده است به مدت ۴سال یك كودك ۵ساله را - كه اكنون ۹ سال سن دارد - مورد آزار قرار داده است.

به گفته وی این مرد جوان در حال حاضر به اتهام ۳قتل و یك مورد اقدام به قتل و سرقت با وثیقه یك میلیون دلاری راهی زندان شده است.

بازپرس جنایی درمورد دومین متهم كه یك نوجوان ۱۵ساله است سكوت می كند و با تایید خبر دستگیری اومی گوید نتیجه بازجویی از این نوجوان بعدا اعلام خواهد شد اما ما تلاش می‌كنیم تا او را مانند یك بزرگسال تحت بازجویی قرار دهیم، این جنایت به شدت مردم را وحشتزده كرده است.

او می‌افزاید: افراد دیگری نیز در این جنایت وحشتناك و باورنكردنی دخالت داشته‌اند كه اكنون در تعقیب آنها هستیم، اما درباره انگیزه واقعی آنها از ارتكاب این جنایت چیزی نمی دانیم.

در همین حال آقای بروكر، شهردار نیوآرك با بیان اینكه نخستین فرضیه‌ها بیانگر آنست كه این جنایت احتمالا با انگیزه سرقت صورت گرفته می گوید: من درباره درستی یا نادرستی این فرضیه پلیسی چیز زیادی نمی دانم اما این احتمال را كه جنایت با انگیزه‌های نژادپرستانه صورت گرفته باشد و عاملان جنایت به خاطر سیاه پوست بودن مقتولان آنها را به گلوله بسته‌اند، شدیداً رد می‌كنم.

● انكار جنایت‌ها

جمعه گذشته یك روز پس از دستگیری كارانزا او برای نخستین بازجویی به اداره پلیس آورده شد و در مقابل خانواده‌های مقتولان و خبرنگاران تحت بازجویی قرار گرفت.

در جریان این بازجویی ها متهم ۳۱ ساله كه به كمك یك مترجم اسپانیایی زبان به سؤالات پاسخ می داد مدعی شد كه به هیچ‌وجه از ماجرای این جنایت‌ها اطلاعی ندارد و در صورتی كه آزاد شود از پلیس به خاطر آنكه پای وی را به این ماجرا كشانده است شكایت خواهد كرد.

در حال حاضر تحقیقات در خصوص این جنایت ادامه دارد.

● جایزه ۱۵۰ هزاردلاری

نفرت از عاملان این جنایت به حدی گسترش یافت كه مردم و سازمان‌های غیردولتی ۱۵۰ هزار دلار برای معرفی عاملان جنایت جایزه تعیین كردند و به این ترتیب اكنون در اكثرنقاط نیوآرك و حتی نیوجرسی بیلبوردهایی نصب شده است كه برروی آنها نوشته شده است جنایتكاران را معرفی كنید.