فردا سال‌روز درگذشت اوژن دلاكروا خالق شاهكار«قتل عام كیوس» و برجسته‌ترین نماینده نقاشی رمانتیك و در عین حال مخالف رمانتیسم است.

فردا سالروز درگذشت «فردیناند - ویكتور - اوژن دلاكروا» یكی از نقاشان بزرگ سبك رمانتیك فرانسه است كه پس از ۶۵ سال زندگی بدرود حیات گفت.

او در آثارش بیشتر اتفاقات و یا ادبیات معاصر و تاریخی را به تصویر می‌كشید و سفر او در سال ۱۸۳۲ به مراكش، از نظر موضوعی تحول عظیمی در آثارش به وجود آورد.

او در سال ۱۸۱۵ تحت آموزش نقاشان مشهوری چون «نارسیس گورین» قرار گرفت و در اثر این آموزش‌ها به نقاشی مشهور تبدیل شد كه در زمان حیات خود بیش از ۸۵۰ اثر خلاقانه به ثبت رساند.

وی یكی از هوشمندترین شخصیت‌های سده نوزدهم و برجسته‌ترین نماینده نقاشی «رمانتیك» و در عین حال یكی از مخالفین رمانتیسم بود. او در برابر اینكه هنرمند رمانتیك و استاد این سبك خوانده شود، پایداری می كرد و به همین سبب بود كه هیچگاه اقدام به برپایی هنركده نكرد؛ دلاكروا خود را ادامه دهنده سنت به شمار می‌آورد اما به سنت با دیدی شخصی می‌نگریست.

دلاكروا كه كار جدی هنریش را با الهام از آثار « ژریگو » آغاز كرده بود، «رافائل» را بزرگ‌ترین نقاش می‌دانست و همواره از«تیسن» و «رامبراند» به بزرگی یاد می‌كرد و فرهیختگی و شكوه «روبنس» را سرمشق می‌گرفت.

او كه نقاشی مردم گریز و انزواطلب بود و از خودنمایی های روشنفكرانه بیزار ، از تمام موضوع های مطرح در زمانش برای موضوع های كار خود بهره می برد : تاریخ و افسانه‌های سده میانه،اسطوره‌های شمال اروپا، داستان های تخیلی عصر رنسانس و عصر جدید ، رویدادها و صحنه‌های معاصر.

او یك استاد رنگ شناس و از پیشگامان دگرگونی اساسی نقاشی در زمینه رنگ بود و در این باره از استادانی چون روبنس، رامبراند و كانستبل بسیار آموخت.

دلاكروا عاشق موسیقی بود و موسیقی برای او جایگاه ویژه ای داشت و همواره از كیفیت های موسیقی گونه ی نقاشی سخن می گفت. او گفته بود:«تاثیری كه به وسیله تنظیم رنگ، نور، سایه و غیره ایجاد می‌شود چیزی است كه می توان آنرا موسیقی تصویر نامید.» پس از دلاكروا عملا جنبش رمانتیسم در نقاشی فرانسه به پایان خود رسید.

دلاكروا این جمله را در یكی از یادداشت‌هایش نوشته :«نطفه اصلی یك اثر، در اولین خطی كه طراح زبر دست اندیشه اش را با آن بیان می‌كند، نهفته است.» دلاكروا با این جمله خود را در ردیف رامبراند و رافائل قرار داد.

اولین اثر معروف او" ویرژیل و دانته در جهنم "نام داشت و شاهكار او" قتل عام كیوس "بود .از سایر آثار" دلاكروا "میتوان" زنان الجزیرهای - پیتای - و ژرژ ساندوشوپن "را نام برد.

دلاكروا دارای آثار معروفی است كه قتل عام كیوس، فجایع سیو، آزادی و رهبر مردم از آن جمله است. آثار او هم‌اكنون در موزه‏های بزرگ دنیا نگهداری می‌شود.

اوژن دلاكروا روز ۳۰ آوریل ۱۷۹۸ میلادی در اطراف پاریس متولد شد و در سیزدهم اوت ۱۸۳۶م در ۳۸ سالگی درگذشت.