این روزها در كنار موفقیت‌های خارجی نقاشان و عكاسان ایرانی شرایط چندان مساعدی بر روند فعالیت انجمن هنرمندان نقاش حاكم نیست. بخشی از این نابسامانی به برخوردهای دوگانه با این انجمن برمی‌گردد.

دی‌ماه سال ۱۳۸۲ را همه نقاش‌ها در خاطر دارند؛ در آن زمان پرونده ششمین دوسالا‌نه نقاشی تهران بسته شد و همه نقاشان به امید دوسالا‌نه‌ای دیگر به خانه‌هایشان رفتند. طبق روال این دوسالا‌نه می‌بایست دوسالا‌نه هفتم در سال ۱۳۸۴ در تهران برپا شود، اما روزها و ماه‌ها گذشت و خبری از مهم‌ترین اجتماع هنرمندان نقاش نشد. در حالی كه انجمن هنرمندان نقاش با انتخاب آیدین آغداشلو برای دبیری هفتمین دوسالا‌نه، خود را برای این رویداد آماده می‌كرد، اختلا‌فات پیش‌آمده میان انجمن و مركز هنرهای تجسمی، آغداشلو را رنجیده و خسته كرد و باعث شد او از دبیری دوسالا‌نه استعفا دهد. این اولین باری نبود كه بحث دخالت دولت در برپایی یك دوسالا‌نه مطرح می‌شود، هر چند در موارد قبلی از جمله دوسالا‌نه پوستر تهران مركز هنرهای تجسمی به عنوان متولی دولتی بحث هنر كوتاه آمده بود تا این دوسالا‌نه با حضور قدرتمند انجمن صنفی طراحان گرافیك برپا شود. اما در مورد دوسالا‌نه نقاشی گویا وضعیت به كل فرق دارد؛ چراكه مركز هنرهای تجسمی تا به اكنون پاسخ صریح و مشخصی به خواسته‌های انجمن هنرمندان نقاش نداده است. منیژه صحی معاون این انجمن می‌گوید: <حدود دو هفته پیش به اتفاق آقای آغداشلو و آقای صادقی جلسه‌ای ترتیب دادیم و شرایطمان را اعلا‌م كردیم. آقای صادقی هم با شرایطمان موافقت كردند و فقط در یك مورد كه مساله بودجه بود گفتند مركز هنرهای تجسمی نمی‌تواند بودجه را یكباره پرداخت كند و این بودجه باید در ۳ بخش پرداخت شود. ما هم قبول كردیم.> به گفته این عضو انجمن هنرمندان نقاش، همزمان با روزهای برپایی آن جلسه و زمانی كه صادقی شرایط را به طور ضمنی پذیرفته بود، آغداشلو دبیری را نپذیرفت و عملا‌ برپایی دوسالا‌نه معلق ماند. الا‌ن هم در حالی كه بیش از دو هفته از آن جلسه می‌گذرد هنوز اقدامی نشده و گویا حبیب‌ا... صادقی از طریق یك واسطه به شكلی غیررسمی اعلا‌م كرده هنوز همه شرایط انجمن هنرمندان نقاش را نپذیرفته است. صحی همچنین درباره جایگزین كردن شخص دیگری به غیر از آغداشلو می‌افزاید: <انجمن هنوز گزینه‌ای را برای دبیری انتخاب نكرد. هنوز بی‌ینال روی هواست و هیچ تفاهمنامه‌ای امضا نشده است. البته باید بگویم كه مساله ما آقای آغداشلو نیست، اگر ایشان مجددا دبیری را بپذیرند و قرار باشد انجمن برپاكننده دوسالا‌نه باشد ما هم كارمان را ادامه می‌دهیم...>

● گروه دنا در واشنگتن ‌

در كنار اوضاع نابسامان دوسالا‌نه نقاشی، گروه‌های نقاشی همچنان فعالند. فرح اصولی از برپایی نمایشگاهی از نقاشی‌های گروه دنا در اواسط سال ۲۰۰۸ در واشنگتن خبر داد. ‌

‌ اعضای گروه هشت نفری دنا با نقاشی‌های خود حدیث نفس می‌كنند و درونیات خود را روی بوم می‌آورند. این هنرمندان هر كدام ۱۱ اثر خود را در نمایشگاه واشنگتن ارائه می‌دهند كه قرار است به صورت تور در شهرهای دیگر آمریكا نیز به نمایش درآید. ‌

‌ فرح اصولی عضو دنا قصد دارد یكی از نقاشی‌هایش به نام "خیر و شر" را در حراجی كریستی دبی به نمایش و فروش بگذارد. ‌

این هنرمند در آثارش از مینیاتور قبل از دوران صفویه الهام گرفته و سعی كرده با نگاهی جدید و درهم شكستن زمان و مكان در مینیاتور، آثار جدیدی را كه ریشه در گذشته دارد، خلق كند.

گروه دنا سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و شامل هنرمندانی چون گیزلا‌وارگا سینایی، رعنا فرنود، آریا شكوهی‌اقبال، معصومه مظفری، شهرزاد اصولی، مریم شیرینلو، میترا كاویان و فرح اصولی است. این گروه تاكنون ۲۸ نمایشگاه در ایران، اروپا و كشورهای عربی برپا كرده است.

●‌ تور عكاسی ایران به كالیفرنیا رسید ‌

‌ این هفته خبر رسید كه نمایشگاه <نگاه‌های ایرانی> شامل مجموعه‌ای از عكس‌های ۲۰ عكاس معاصر ایران در موزه پاسیفیك كالیفرنیا به نمایش درآمده و مهرماه به موزه میشیگان می‌رود. ‌

‌ این نمایشگاه شامل ۶۰ اثر عكاسی هنری از عكاسان مطرح ایران همچون فرشید آذرنگ، آرمان استپانیان، بهمن جلا‌لی، سیف‌ا... صمدیان، كاوه گلستان، فرشید مثقالی، مهران مهاجر، شكوفه علیدوستی و... است كه از مهر تا دی‌ماه در موزه میشیگان مستقر خواهد شد. این موزه در دانشگاه میشیگان تنها نمایشگاه‌های پژوهشی برای آثار ویژه برپا می‌كند.

این تور كه در حال حاضر در كالیفرنیاست، با توجه به نزدیكی به لس‌آنجلس و وجود مخاطبان ایرانی موفق بوده است. حمید سوری، مسوول بخش پژوهش موزه هنرهای معاصر تهران كه تلا‌ش بسیاری برای برپایی این تور عكاسی در آمریكا كرده، می‌گوید: <این نمایشگاه برنامه‌های جنبی مثل سخنرانی و موسیقی ایرانی هم دارد و استقبال از آن خوب بوده، به‌طوری كه یكی از استادان دانشگاه مریلند گفته روزی دوهزار نفر از این نمایشگاه بازدید كرده‌اند.

۲۰ عكاس معاصر، عكس‌هایی به نمایش گذاشته‌اند كه سبك و سیاق عكاسی را در نسل‌های مختلف نشان می‌دهد و به عكاسی روز هنری جهان بسیار نزدیك است. به گفته سوری این نمایشگاه مورد توجه محافل هنری آمریكا قرار گرفته و روزنامه‌های معتبر نقدهای بسیاری در مورد عكاسان هنری ایران نوشته‌اند. به عقیده منتقدان خارجی، عكاسی هنری در ایران فاصله چندانی با عكاسی جهان ندارد.