نمایشگاه آثار برگزیدگان نخستین جشنواره هنرهای تجسمی دامونفر در سالگرد برگزاری این جشنواره عصر روز ۱۵ مردادماه با سخنرانی آیدین آغداشلو، حسین خسروجردی و سیف الله پویاراد در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش مهر آیدین آغداشلو در آیین گشایش نمایشگاه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران گفت؛ «نسل جوان نقاش امروز ایران خودش را یافته، این نسل نه مدیون گذشته های دور و نه مدیون جریان امروز و نه حتی مدیون جریان تحمیل گر هنر جهانی است. نسل امروز ما با حداقل تاثیر و تقلید معنای همیشگی هنرمندی را دارد که به داوری جهان برخاسته است.»

رئیس هیات داوران نخستین جشنواره هنرهای تجسمی دامونفر ادامه داد؛ «تصویر من از موقعیت نسل امروز نقاشی ایران تا پیش از جشنواره هنرهای تجسمی دامونفر کلی و مبهم بود، اما با خلق این فرصت یگانه به این جمع بندی جذاب رسیدم که نسل جوان ما به شایستگی قادر است بار امانت پیشکسوتان را بر دوش کشد.»وی با تاکید بر این نکته که همواره قضاوت باید بر واقعیت مبتنی باشد، گفت؛ «امکانات در عین مهم بودن چندان اهمیتی ندارد. امکانات می تواند راه را برای هنرمند هموارتر و کمک کند وقت و نیرویش هدر نرود. اما به حتم امکانات هنر نمی آفریند. مثال روشن آن هم سینمای معاصر فرانسه است که با وجود داشتن همه امکانات دولتی هیچ گاه به سینمای درخشان دهه ۱۹۶۰ دست نیافته است.» آغداشلو افزود؛ «نقاشان جوان ما با همه شایستگی ها راه سختی پیش رو دارند زیرا گالری های بزرگ با آنها راحت قرارداد نمی بندند و خریداران آثار بیش از اثر به امضای اثر توجه دارند. در حالی که بسیاری از این آثار گاهی با اثر هر صاحب نامی رقابت می کند و پیروز می شود. هر هنرمند وظیفه دارد با همت بلند خود در سایه خلق اثر خود را آباد کند تا اطرافش آباد و با تسری آن جهانی آبادتر به نسل بعد تقدیم شود. امروز می توان از راه نقاشی زندگی کرد و نانی خورد، گیرم ساده تر، گیرم آسوده تر.»