محمود فرشچیان از همه هنرمندان هنرهای تجسمی كشور دعوت كرد در یك فراخوان عمومی حمایت خود را از تأسیس گالری ملی اعلام كنند.

استاد فرشچیان با اعلام این مطلب كه حاضر است شخصاً تعدادی از آثار نقاشی خود را به‌منظور حمایت از تأسیس گالری ملی اهدا كند، هنرمندان را به تأسیس گالری ملی فراخواند.

خالق اثر به‌یاد ماندنی «عصر عاشورا» افزود: همه نهادهای فرهنگی و هنری كشور بدون هیچ شائبه‌ای باید به این اقدام همت كنند و بر هنرمندان عرصه تجسمی است كه با یك حركت عمومی و فراگیر بر ضرورت وجودی گالری ملی در این برهه تاریخی فرهنگی كشور تأكید كنند.

وی همچنین افزود: شاید بخشی از دایره فعالیت‌های گالری ملی توسط موزه هنرهای معاصر و فرهنگسراها به‌صورت پراكنده و مقطعی انجام شود، اما با تأسیس گالری ملی با حمایت و پشتیبانی شهرداری تهران، معرفی و ترویج هنر امروز ایرانیان به جوانان و نسل‌های آینده سامان‌یافته و متمركز می‌شود.

این هنرمند شناخته شده بین‌المللی هشدار داد مجموعه كم‌نظیری از آثار نقاشی هنرمندان جهانی در یك نهاد دولتی در اثر نشت آب در شرف تخریب كامل است و اگر یك گالری ملی در كشور وجود داشت، مسئولیت ثبت و نگهداری آثاری از این دست به عهده مدیران آن بود و نیازی نبود كه اقداماتی پراكنده و بعضاً بی‌نتیجه برای حفظ و نگهداری آثار هنری صورت گیرد.

فرشچیان ضمن تقدیر از جریان كشف ۲۶۰ تابلوی نقاشی در وزارت صنایع، متذكر شد: آثار بسیار دیگری در مراكز شناخته شده و نشده با بدترین شرایط ممكن انبارداری می‌شود و در صورت وجود هیأت امنایی از طرف هنرمندان، كارشناسان و مدیران مستقر در گالری ملی، نه‌تنها این فضای هنری می‌تواند پناهگاه امنی برای میراث فرهنگی كشور باشد، بلكه می‌تواند مكانی برای اهداء آثار منتخب هنرمندان بوده و در ظرف مدت كوتاه خزائن این گالری ملی با گنجینه ملی كشور برابری كند.

● و اما دیگران

اما این تنها فرشچیان نیست كه بر لزوم راه‌اندازی گالری ملی در ایران تأكید دارد؛ پیش از این هنرمندان و مسئولان دیگری نیز در گفت و گوهای جداگانه‌ای با روزنامه همشهری، اهمیت موضوع را متذكر شده‌اند تا جایی كه حسین خسروجردی در این باره می‌گوید: آن‌قدر به ایجاد چنین مراكزی اعتقاد دارم، كه حاضرم به عنوان یك نیروی جدی در این زمینه نیمی از وقت هر روز خود را صرف آن كنم. حتی حاضرم نقاشی را به این دلیل كنار بگذارم. هرچند شاید این مسأله از دید كسانی كه نگاهی عمیق به آثار من دارند حرف خوشایندی نباشد.

فاطمه رهبر، یكی از اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس نیز ایجاد گالری ملی را در پایتخت، یك نیاز جدی می‌داند: «شهر تهران به‌عنوان مركز كشور و پایتخت فرهنگ با توجه به قدمت دیرینه‌ای كه ما در تمدن داریم، دارای تعداد موزه‌های كمی است و ایجاد گالری ملی در تهران در واقع یك نیاز جدی است كه احساس می‌شود باید روی آن كار كرد.»

اما فرشید مثقالی این وظیفه را برعهده شهرداری می‌داند و می‌گوید: گالری ملی بیشتر متأثر از مدیریت شهری است تا وابسته به نظام دولتی.

مثقالی ادامه می‌دهد: حمایت از فضاهای فرهنگی یكی از وظایف اصلی شهرداری است، در واقع ایجاد جایی مثل گالری ملی، یكی از خدمات مدیریت شهری در یك كلان‌شهر محسوب می‌شود.

به این ترتیب به‌نظر می‌رسد كه لزوم ایجاد فضایی با نام گالری ملی با اهدافی متفاوت و اثراتی گوناگون، به‌ویژه آن‌چنان كه آیدین آغداشلو می‌گوید «جمع‌بندی معنا و حضور هنرمندان در ۱۰۰ سال اخیر» امری مورد توافق و تأكید است. اما این پرسش هم‌چنان باقی است كه چه‌طور و از كجا باید آغاز كرد؟

آغداشلو می‌گوید: اكنون مهم‌ترین نكته این است كه چنین جایی به‌وجود بیاید.