آیدین آغداشلو به لزوم توجه دولت برای نجات نقاشی‌ قهوه‌خانه‌ای تأكید كرد و از مسئولان خواست تا با راه‌اندازی موزه نقاشی قهوه‌خانه‌ای این هنر را كه در واپسین دوران خود قرار دارد از نابودی نجات دهند.

آیدین آغداشلو درباره ضرورت توجه به نقاشی قهوه‌خانه‌ای گفت: نقاشی قهوه‌خانه‌ای یا به قول هنرمندان این مكتب،خیالی‌ساز كه عبارت دقیق‌تر آن نقاشی مردمی در واپسین دوران خود قرار گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت این نوع نقاشی گفت:این هنر از اهمیت بسیاری برخوردار است چون تنها هنر سنتی در رابطه نزدیك با اقشار مختلف مردم است و از این نظر مظلوم‌ترین هنر در هنرهای تجسمی ایران است.

این محقق و مدرس دانشگاه در ادامه گفت: این هنر به طور مستقیم با اسطوره،حماسه و مذهب سروكار دارد و تصویرگر آرمان‌های مردم ماست،تصویرگر نبرد خیر وشر و نوید دهنده پیروزی نهایی خیر بر شر.

آغداشلو گفت: از آن جا كه زمینه‌های سفارش این هنر آرام آرام در طول چند دهه از بین رفته، قادر نیست به خودی خود به بازسازی خود بپردازد، چون در گذشته این نقاشی به سفارش صاحبان قهوه‌خانه در این اماكن نصب می‌شد كه محل دیدار و ملاقات‌های عمومی مردم بود و اكنون نه سفارش‌ دهنده‌ای هست و نه محلی برای نصب و نمایش این نوع آثار و از این جهت نقاشی قهوه‌خانه‌ای موقعیت خطیری دارد.

این هنرمند نقاش و محقق هنرهای تجسمی در ادامه به حمایت دولتی از این نوع نقاشی تأكید كرد و گفت:اگر چه من به حمایت‌های دولتی چندان اعتقاد ندارم ولی برای این مورد خاص احساس می‌كنم،كمك‌های دولتی و برنامه‌ریزی هدفمند می‌تواند آن را از فراموشی و انحطاط نجات دهد.

آغداشلو در ادامه با اشاره به ضرورت آموزش این هنر گفت: می‌توان از طریق وزارت علوم و دانشكده‌های مختلف هنری،رشته‌هایی برای تحصیل این هنر در دانشكده‌ها اختصاص داد و از هنرمندان بزرگ و سالخورده نقاشی قهوه‌خانه‌ای هم خواست تا هنرشان را به هنرجویان جوان انتقال دهند، تا هم مكانی برای جذب هنرجویان جوان این رشته باشد و هم محلی برای برپایی كارگاه‌ كه در حال حاضر این قشر از نقاشان ما حتی كارگاه كوچكی هم در اختیار ندارند.

وی افزود: دركنار آموزش این رشته، می‌توان با حمایت دولت، كارگاه‌هایی تأسیس كرد كه به هنرمندان پیشكسوت نقاشی قهوه‌خانه‌ای اختصاص داده شود.

این محقق و هنرمند نقاش در ادامه به ضرورت راه‌اندازی موزه‌ای مخصوص نقاشی قهوه‌خانه‌ای اشاره كرد وگفت:اگر برنامه‌ریزی لازم برای تأسیس موزه نقاشی قهوه‌خانه‌ای دنبال شود كه ظاهراً ازسوی فرهنگستان هنر طرحی در این زمینه درحال شكل‌گیری است،می‌توان با جمع‌آوری بهترین آثار این نوع نقاشی در موزه و خرید بهترین آثار هنرمندان معاصر به رشد و رونق دوباره آن كمك كرد.

آغداشلو راه‌اندازی این موزه را بسیار ضروری خواند و گفت: در زمینه نقاشی قهوه‌خانه‌ای به جز یك كتاب هیچ منبع دیگری وجود ندارد و اگر این موزه راه‌اندازی شود می‌تواند انتشارات و چاپ كتابهایی در این زمینه را نیز داشته باشد تا هنری ماندگار بماند.

وی همچنین اضافه كرد: البته نگهداری نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای در موزه‌ اگر چه آن را تبدیل به هنری موزه‌ای و ویترینی خواهد كرد و از اصلی‌ترین شكل خود كه هنری مردمی است فاصله می‌گیرد ولی باز همین موزه‌ای شدن هم برای ماندگاری این هنر و نجات آن غنیمت است.

از روز گذشته نمایشگاهی از آثار نقاشان قهوه‌خانه‌ای در خانه هنرمندان ایران گشایش یافته است كه آثاری از سید حسین حسینی،منصور وفایی،احمد خلیلی،گداعلی،علی‌اكبر لرنی،محمد مدبر،حسن اسماعیل‌زاده،فتح‌الله قوللر آغاسی،حسین قوللر آغاسی،جواد عقیلی،عباس بلوكی‌فر،محمد فرهانی و حسین همدانی به نمایش گذاشته شده است.