نخستین سمپوزیوم بین‌المللی امام علی(ع) دیروز به كار خود پایان داد و آثار هنرمندان شركت‌كننده در آن از روز جمعه در موزه امام علی(ع) به نمایش گذاشته می‌شوند. بیشتر هنرمندان حاضر در سمپوزیوم تاكنون كار خود را به پایان رسانده‌اند و در حال تكمیل ریزه‌كاری‌های آن هستند. نگی نیكه نقاش فرانسوی تابلویی با عنوان فرشته برای این سمپوزیوم خلق كرده كه منبع الهام او شعری با همین نام است.

این نقاش فرانسوی كه كار خود را به پایان رسانده، عناصری هندسی را به كار گرفته كه به طرح‌های معماری ایرانی شباهت دارد. خود او می‌گوید: من در فرانسه از چنین المان‌هایی استفاده نمی‌كنم. این عناصر هندسی در تمام فرهنگ‌های دنیا وجود دارد و نمی‌توان آنها را به جای خاصی محدود كرد، به همین دلیل فكر كردم استفاده از آنها در این سمپوزیوم می‌تواند كاملا‌ معنادار باشد.

آنه‌محمد تاتاری هنرمند ایرانی حاضر در سمپوزیوم هم كار خود را تكمیل كرده است. اثر او در این نمایشگاه بر اساس همان سبك و شیوه‌ای است كه از سال‌ها پیش در خلق آثاری روی پارچه به كار گرفته با این تفاوت كه در اینجا به دلیل موضوع عدالت و نوعدوستی، نوعی نگاه نوستالژیك به گذشته را نیز می‌توان در آن دید.امروز آخرین فرصتی است كه علا‌قه‌مندان به هنر نقاشی می‌توانند از نزدیك شاهد روند خلق آثار نقاشی توسط هنرمندان باشند. مخاطبان نقاشی تا پیش از این، آثار هنرمندان را فقط در نمایشگاه‌ها یا بی‌ینال‌ها می‌دیدند اما این سمپوزیوم امكان مواجه شدن مخاطب با روند خلق اثر را فراهم كرده است. نمایشگاه این آثار از روز جمعه در موزه امام علی(ع) آغاز می‌شود و به مدت یك هفته ادامه خواهد داشت.