انتشار خبر تولد نوزادان ناقص الخلقه در حاشیه خلیج فارس مخصوصاً در بندر پتروشیمی ماهشهر واكنش برخی مسئولان را در پی داشت.

دكتر محمدباقر نبوی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: صنایع پتروشیمی از جیوه به عنوان كاتالیزور استفاده می كنند و در آلاینده هایی كه به رودخانه و دریا ریخته می شود، این جیوه وجود دارد و ماهیان نیز از آن استفاده می كنند. به همین علت، وجود عنصر جیوه در آبزیان بخصوص ماهی تأیید می شود. وی افزود: «در سفری كه با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به ماهشهر داشتیم، دكتر حاتمی كیا رئیس شبكه بهداشت این شهر آمارهای عجیبی از تولد كودكان ناقص الخلقه از جمله تولد ۲۷۰ تا ۳۷۰ كودك بدون سر در مدت ۶ ماه ارائه داد.

همچنین رئیس شبكه بهداشت ماهشهر از عقیم شدن شماری از مردان ماهشهری خبر داد كه علت عمده آن احتمالاً وجود آلاینده های پتروشیمی در آب های خلیج فارس بوده است.»

نبوی در ادامه گفت: این سخنان بدون نظر كارشناسی صورت گرفت و قرار شد رئیس بهداشت ماهشهر دلایل و مستندات خود را انتقال دهد تا در جلسه هیأت دولت بررسی شود، اما تاكنون چنین گزارشی به دست ما نرسیده است.

میرشكاك رئیس اداره حفاظت محیط زیست ماهشهر هم دراین باره به خبرنگار «ایران» گفت: ما نمی توانیم آمارهایی كه رئیس بهداشت ماهشهر اعلام كرد را تكذیب یا تأیید كنیم، اما پس از اظهارات دكتر حاتمی كیا از ایشان دلایل و مستندات را خواستیم كه با وجود پیگیری های مكرر موفق به دریافت گزارشی مبنی بر تولد كودكان ناقص الخلقه نشدیم.

● ایران گزارش داده بود

در تاریخ اول اسفندماه ۱۳۸۵ روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «میناماتای ایران» به آلودگی آب و خاك اشاره كرده بود. در آن گزارش آورده شده بود كه وجود جیوه در آب های ایران خطرناك است و می تواند ضربات جبران ناپذیری را به زیست انسانی وارد آورد.

دكتر سروش مدیری مدیركل دفتر بررسی آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: نمی توان وجود جیوه را در آب هایی كه آلاینده پتروشیمی به آن ریخته می شود، تكذیب كرد. حتی عنصر جیوه در ماهیان وجود دارد، با این حال پاسخ به این سؤال كه آیا چنین ماهیانی می توانند موجب تولد نوزادان ناقص الخلقه یا عقیم شدن مردان شوند، امكانپذیر نیست، چون تاكنون ثابت نشده است. اگر جیوه وارد بدن شود، امكان فلج شدن افراد بزرگسال نیز وجود دارد.

مدیری درباره حذف كاتالیزورهایی مثل جیوه از صنایع مخصوصاً صنایع پتروشیمی گفت: بزودی قانون ممنوعیت استفاده از جیوه در صنایع تدوین و برای تصویب به هیأت دولت تحویل داده خواهد شد.

● وزارت بهداشت پیگیری می كند

در پی اعلام آلودگی ماهیان جنوب، رسول دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: بحث وجود فلزات سنگین در ماهی ها همیشه مطرح بوده و آبزیانی كه از چرخه كنترل آزمایشگاه های وزارت بهداشت عبور می كنند، سالم هستند، اما كنترل وزارت بهداشت تنها درباره فرآورده های حاصل از ماهی های كنسروی اعمال می شود.

كنسروها و محصولات آماده شده از ماهی هایی كه از وزارت بهداشت مجوز می گیرند، از نظر آلودگی به جیوه مشكل ندارند، اما ماهی های تازه و بسته بندی شده خام از سازمان شیلات كشور مجوز می گیرند و وزارت بهداشت نظارتی در این باره ندارد.

دیناروند در ادامه گفت: با توجه به اهمیت موضوع و خطری كه ممكن است فلزات سنگین برای سلامتی مردم ایجاد كند، این مسأله را به سرعت پیگیری و در اسرع وقت نتیجه آن را به مردم اعلام می كنیم.