در كار هنرمندان جوانی كه عرصه نقاشی خط را برگزیده اند ، جهش و پیشرفت خاصی دیده نمی شود به این دلیل كه آنها تحت تاثیر تكنولوژی و كامپیوتر، به مسیر كپی كاری افتاده اند و آثاری كه تولید می كنند اكثرا فاقد خلاقیت است.

"نصرالله افجه ای"، استاد نقاشی خط، با بیان این مطلب افزود: گاهی در میان هنرمندان جوان شهرستان آثار بهتری دیده می شود، اما آنها كمتر در جشنواره ها شركت می كنند تا آثارشان به چشم بیاید. شاید به این دلیل كه فراخوان جشنواره ها به درستی انجام نمی شود و یا داوری های مناسبی صورت نمی گیرد كه آزردگی خاطر هنرمندان جوان را به همراه دارد. وی درباره وضعیت آموزش خوشنویسی در دانشگاه ها گفت: تمام دانشگاه ها و دانشكده های هنری، واجدی را به كاربرد خط در گرافیك اختصاص داده اند.

گاهی نیز از پیشكسوتان و مدرسان صاحب نام برای تدریس این درس استفاده می كنند، اما در اكثر دانشكده های هنر از استادان غیر تخصصی استفاده می شود كه فقط «مشق خط» می گویند.

داور سومین جشنواره هنر جوان در رشته خوشنویسی، اظهار داشت: در رشته گرافیك فقط دو واحد را به خوشنویسی اختصاص داده اند كه به هیچ وجه كافی نیست. خوشنویسی یكی از پایه های گرافیك است و وقتی كه هنرمند جوانی آناتومی خط را نشناسد، چگونه می تواند به طراحی جلد كتاب بپردازد؟

افجه ای با رد این مساله كه هنرمندان جوان برای عرضه آثارشان محدودیت دارند، تاكید كرد: هیچ گونه محدودیت و ممنوعیتی برای جوانانی كه در حوزه خوشنویسی و نقاشی خط كار می كنند، وجود ندارد. آنها می توانند آثار خود را در گالری ها و نمایشگاههای متعددی به نمایش بگذارند، اما باید خودشان قدمی به جلو بردارند و بعد هم روابط عمومی و تبلیغات كارشان را به عهده بگیرند تا شناخته شوند.

این استاد نقاشی خط در پایان گفت: علاوه بر نمایشگاه ها و گالری ها، برپایی جشنواره ها نیز فضای خوبی را فراهم می آورد تا خوشنویسان جوان به میدان بیایند و توانایی های خود را به نمایش بگذارند. اگر چه در این عرصه، به پوشش خبری وسیع تری از سوی رسانه ها و مطبوعاتی نیاز است تا این شور و علاقه جوانان هنرمند، به چشم بیاید و فراموش نشود. گفتنی است؛ سومین جشنواره تجربی هنرهای تجسمی (هنر جوان) پاییز سال جاری به همت مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری برگزار خواهد شد.