موزه ملی قرآن كریم برای نخستین بار تصاویری از معراج پیامبر(ص) را به صورت چاپ سنگی در جشنواره‌ای با نام «پیام پیامبر» در دهه اول شهریور ماه به نمایش گذاشت.

این تصاویر در قالب ۱۴۰ تابلو از ۱۷ چاپ مختلف معراج‌نامه و از كتب مختلف جمع‌آوری شده كه تعداد ۲۲ تابلو متشكل از ۶۰ تصویر از این مجموعه در جشنواره پیام پیامبر به معرض نمایش درآمدند.

موزه ملی قرآن همزمان به نمایش آثار هنری قرآنی در قالب خوشنویسی، نسخ خطی و تابلو و كتب اسلامی و قرآنی در طبقات دوم و سوم این موزه كه در مكانی بسیار معنوی و زیبا قرار دارد، پرداخته بود.

آثار این نمایشگاه به همت علی بوذری، تصویرگر و پژوهشگر ایرانی و با همكاری پروفسور اولریش مازرلف، استاد ایران‌شناسی دانشگاه گوتینگن آلمان جمع‌آوری شده است و از منابع موجود در كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در تهران، كتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد و كتابخانه‌های خارج از كشور از جمله: در برلین Staatsbibiothek Preussischer Kulturbesitz ،كتابخانه Ecole Dationale des Langues orientales Vivantes در پاریس، كتابخانه British Library در لندن و كتابخانه دانشگاه كمبریج استفاده شده است.براساس تحقیقات انجام شده از سوی این پژوهشگر در خصوص چاپ سنگی نخستین تصاویر معراج پیامبر از كتاب جامع‌التواریخ خواجه رشیدالدین فضل‌الله به دست آمده است. خلق چنین تصاویری بر اساس رشد گونه‌ای از نقاشی مذهبی با محوریت شخصیت مقدس از اواخر قرن هفتم هجری آغاز شد.به نظر می‌رسد به دلیل اعتقاد عمیق و علاقه وافری كه ایرانیان از آغاز ورود اسلام به كشور نسبت به پیغمبر خود داشته‌اند، چنین تصاویری از این شخصیت والای مذهبی را در مراحل مختلف زندگی دنیوی و معنوی و براساس سبك نقاشی و كتاب‌آرایی دوران به صورت چاپ سنگی و در كنار نسخ خطی در آن كتاب‌ها از خود برجای گذاشته‌اند، چنانچه در آثار به نمایش گذاشته شده شاهد هستیم كه در تصاویر مختلف در دوران‌های زمانی متفاوت به نحوه طعام خوردن پیامبر و آدابی كه ایشان در آن هنگام رعایت می‌كردند، توجه شده است؛ چه در مختصربودن غذایشان و چه در سپاس گفتن ایشان به پروردگار به دلیل نعمتی كه در اختیارشان نهاده شده است.

در معراج‌نامه‌های مختلفی كه به صورت نظم و نثر از سال‌های ۱۲۶۸ ه.ق/۱۸۵۱ م الی ۱۳۰۵ه.ق/۱۸۸۷م بر جای مانده‌اند؛ شاهد هستیم كه در مورد موضوع فوق‌الذكر در حدود هشت تصویر مختلف با توضیحات و مكتوبات لازم در همان دوران به یادگار مانده‌اند.معراج‌نامه‌ای به تالیف شجاعی مشهدی وجود دارد كه در مورد آن می‌توانیم به هشت نگاره از نگاره‌های این كتاب اشاره كنیم كه به داستان معراج اختصاص دارد. این بخش از معراج‌نامه حاوی هفده نگاره به كتابت شخصی با نام نصرالله بوده و ناشر آن نیز ملامحمدعلی صحاف معرفی شده است.

از آثار چاپی مربوط به معراج پیامبر در این كتاب می‌توان به تصویری تحت عنوان حضرت محمد و ملائك اشاره كرد كه تصویر پیغمبر را در میان فرشتگان نشان می‌دهد، همه رو به سوی پیامبر ایستاده و آن حضرت با صورت نورانی بر تختی جلوس كرده است و یا با تصویر دیگری با نام گشوده‌شدن درهای آسمان روبه‌رو می‌شویم كه نگارنده در اثر، سعی بر ارجح جلوه‌دادن مقام روحانی و معنوی پیغمبر داشته است كه چنین عروج ملكوتی را برای ایشان به تصویر كشیده است. در اثری دیگر، ملاقات حضرت محمد(ص) را با دیگر پیامبران شاهد هستیم كه ایشان بالاتر از سایرین ایستاده و مشغول صحبت با آنان است.

با ورود صنعت چاپ به ایران در سده سیزدهم هجری قمری مقارن با نوزدهم میلادی، نسخه‌های كمتری تدوین شده، ولی داستان معراج پیامبر همچنان جزو موضوعات محبوب كتب چاپ سنگی باقی مانده است. اولین معراج‌نامه چاپ سنگی، معراج‌نامه‌ای به نثر است كه در سال ۱۲۶۳ ه.ق/۱۸۸۷ م به چاپ رسیده و تنها یك چاپ از این متن وجود دارد.دیگر آثار قابل توجه در این نمایشگاه را آثاری با این عناوین تشكیل می‌دهند: جلوس حضرت محمد بر كرسی نور، ملاقات حضرت با ابوجهل، سرلوح كتاب، سوارشدن حضرت بر براق با سری به شمایل یك زن تاج‌دار و دمی همانند دم طاووس و پاهایی به شكل شتر كه حضرت سوار بر این موجود افسانه‌ای در دنیای خاكی و معنوی می‌تازد و به مشاهده شگفتی‌های خلقت می‌پردازد و این آثار كه صرفاً به صورت سیاه وسفید روی بوم‌های بزرگ به چاپ درآمده، در عین سادگی و قدمت در ترسیم افراد و اجسام، با دیدی زیباشناسانه به نگرشی فرازمینی به زندگی پیغمبر پرداخته و ذهن مخاطب را نه تنها به شخصیت زمینی پیغمبر معطوف می‌سازد، بلكه به رویارویی او با حالات و عوالم معنوی و فرازمینی پیامبرمان كه كمتر انسانی به آن دست یافته متوجه می‌سازد و با این كلام و قلم هنرمندانه ساده چه زیبا مخاطب را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.