خبرگزاری رسمی فرانسه در گزارشی به‌نسبت مفصل، به تشریح این نمایشگاه در آمریكا پرداخته است. جاناتان بلوم و همسرش كه هردو استادیار هنر‌های آسیایی و اسلامی دانشگاه بوستون هستند، نمایشگاه "زیبادوستی‌ هنر اسلامی" را از كلكسیون دیوید، در كوپنهاگن دانمارك، در موزه‌ی مك مولن، بخشی از موزه‌ی هنری كالج بوستون، تا ۳۱ ماه دسامبر سا‌ل جاری (۱۰ دیماه‌) برپا می‌كنند.

بلوم، دراین‌باره می‌گوید: اگر ما متوجه این موضوع بودیم كه فرهنگ اسلامی سهم بزرگی در فرهنگ جهان دارد، حاضر بودیم تا نظر خود را در این‌باره تغییر دهیم.

"هنر اسلامی" هم به آثار هنری مقدس و روحانی و هم به آثار دنیوی و غیرروحانی پرداخته است. این آثار معمولا در مكان‌هایی كشیده شده‌اند كه دین رسمی آن شهر اسلام بوده است. "زیبادوستی" یا "عشق به تزیینات"، شامل ۱۲۳ اثر است كه اهمیت تزیینات را در هنر اسلامی به‌نمایش می‌گذارد.

اشیای بخش "زیبادوستی"‌ ‌از كلكسیون "دیوید" كه یك موزه‌ی غیرانتفاعی در كوپنهاگن - دانمارك - امانت گرفته شده است. "بلوم" تلاش می‌كند تا تصور نادرست موجود در غرب را كه هنر اسلامی تنها درباره‌ی مذهب است، تصحیح كند.

او می‌گوید: اگر مردم غرب درباره‌ی هنر اسلامی اطلاعات داشتند - كه معمولا ندارند - هیچ‌گاه فكر نمی‌كردند كه كشیدن انسان‌ها یا دیگر موجودات جاندار در اسلام منع شده است؛ چراكه این درست نیست و این موضوع را می‌توان در آثاری كه در این موزه قرار دارند و به‌نمایش انسان‌ها و حیوان‌ها پرداخته‌اند، دید. بعضی از این اشیا به مسائل غیرمذهبی، ولی بقیه‌ی آثار به موضوعات مقدس، روحانی و مذهبی پرداخته‌اند.

این گزارش می‌افزاید: بلوم و همسرش تلاش كردند تا نمایشگاهی آماده كنند كه بیشتر برای بازدیدكنندگان آسان باشد و به سبك موزه‌های هنری سنتی كار نكرده‌اند. آن‌ها نمایشگاه را به پنج بخش هنر تجسمی تقسیم كرده‌اند كه یك بیننده‌ی معمولی هم به‌راحتی با اشیا ارتباط برقرار كند. این بخش‌ها شامل مجسمه‌ی انسان‌ها و حیوان‌ها، نوشته‌ها، نمونه‌های هندسی، كاشی‌كاری‌های سبك اسلامی و اشیایی با موضوعات متفاوت است.

دیانا لارنس - مدیر مجموعه‌های نمایشگاه - می‌گوید: ما همه‌ی آثار را در جای اصلی خود به‌نمایش گذاشته‌ایم. مثلا یك فرش بزرگ روی زمین پهن شده و محرابی كه قدمت ۷۰۰ ساله دارد و به رنگ فیروزه‌یی است، در مكانی كه نمای یك مسجد بر آن كشیده شده، آویزان است و سوی قبله را نشان می‌دهد. نانسی نترز - مدیر موزه - هم می‌گوید: این نمایشگاه پیام مثبتی برای اسلام و ارزش‌های آن دارد. دقیقا در نقطه‌ی مقابل روزنامه‌ها و رسانه‌هایی است كه هیچ‌گاه ما درباره‌ی زیبایی فرهنگ اسلامی چیزی در آنها نخوانده‌ایم.