پلیس نروژ در یك كنفرانس مطبوعاتی در اعلام كرده است كه این آثار در وضعیت بهتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت قرار دارند. گرچه پلیس مكان پیدا شدن آثار را فاش نكرد، اما به گفته‌ی آنها این آثار هرگز از نروژ خارج نشده‌اند.

منابع خبری نروژ گزارش داده‌اند كه "ایور استنسرود"‌ رییس پلیس اسلو در این‌باره گفت: هیچ‌گونه باج یا مژدگانی برای پیدا شدن این آثار پرداخت نشده است. این آثار در ۲۲ آگوست سال ۲۰۰۴ دزدیده شده بود. اثر "جیغ" در حدود هشتاد و یك میلیون دلار و "مدونا"‌ یك‌صد میلیون دلار ارزشگذاری شده است.

گرو بالانس مدیر هنری شهر اسلو گفت: من و مردم شهر اسلو از این بابت خوشحال هستیم. این آثار متعلق به همه است و تمام مردم جهان این آثار را دوست دارند. "اینگبجرگ یدستی" مدیر موزه‌ی مونش اعلام كرده است كه موزه و تمام علاقه‌مندان به هنر از این بابت شادمان هستند.

بنا بر این گزارش هفته‌ی گذشته، "دیوید توسكا" خواست تا در ازای كاهش محكومیتش، اطلاعاتی را درباره‌ی دو تابلو نقاشی مسروقه‌ی ادوارد مونش ارایه كند. او به‌عنوان عامل اصلی سرقت "نوكاس"، بزرگترین سرقت مسلحانه تاریخ نروژ، متهم شناخته شده بود. دو سال پیش نقاشی‌های معروف مونش، "جیغ" و "مدونا"،‌ از موزه‌ی اوسلو در نروژ به‌سرقت رفتند. بازپرس پرونده به توسكا برای دخالت در این سرقت مظنون شد و احتمال داد وی با سرقت نوكاس، توجه پلیس را به‌خود جلب كرده است.

روز ۲۲ اوت سال ۲۰۰۴ دو فرد مسلح كه صورت خودرا پوشانده بودند به موزه‌ی مونش اسلو حمله برده و یكی از كارمندان آن را با اسلحه تهدید كردند، سپس دو تابلوی یادشده را با یك وانت دزدیدند.

آرن لینگ، قاضی دادگاه نروژ، ‌پیتر تارالدسن را به هشت سال، بجئورن هوئن را به هفت سال و پیتر روزنوینگ را به چهار سال زندان محكوم و سه نفر دیگر را تبرئه كرده بود؛ اما بازپرس قضایی نروژ با انتقاد از احكام صادره، مجازات مالی بیشتری را علیه متهمان درخواست كرد. این رای درحالی صادر شد كه این متهمان در دادگاه ماه فوریه‌ی گذشته، خودرا بی‌گناه خوانده بودند. اگر چه گمان می‌رود تابلوهای دزدیده شده از چنان شهرتی برخوردارند كه فروششان كار سختی باشد، اما سرنوشت آن‌ها به‌رغم تحقیقات بین‌المللی هم‌چنان به‌صورت یك راز باقی مانده است. مونش (۱۹۴۴-۱۸۶۳) معمولا چندین نسخه از یك اثر را تهیه می‌كرد. تابلوی جیغ كه از سوی بسیاری به‌عنوان مهم‌ترین اثر مونش شناخته می‌شود، یك تابلو‌ی نیمه اكسپرسیونیست است.