" توما ابتس "،" فیل كولینز"، " مارك تیچنر" و " ربكا وارن " برای جایزه امسال رقابت می‌‏كنند ؛ این جایزه به هنرمندان برجسته و زیر ۵۰ سال انگلستان اهدا می‌‏شود ، این در حالی است كه برنده آن روز ۴ دسامبر طی مراسمی كه از شبكه ۴ پخش خواهد شد اعلام می‌‏شود.

نمایشگاه امسال برای نخستین بار در تاریخ ترنر شامل اجرای زنده‌‏ای نیز هست كه در آن كولینز دفتری راه انداخته و پرسنل كمپانی تهیه كننده‌‏اش را در آن جا داده است .

اثر كولیتز شامل نمایش فیلمی از مردم تركیه هم می‌‏شود كه در آن مردم درباره تاثیر مخرب بعضی برنامه های تلویزیون بر زندگی‌‏شان صحبت می‌‏كنند ؛ اثر وارن نیز شامل جعبه ای از مواد زائد و زباله است كه از روی زمین جمع كرده است برگزار كنندگان نمایشگاه اثر وی را كثیف، عجیب و مالیخولیایی توصیف كرده‌‏اند.

" توما ابتس" با نقاشی‌‏های انتزاعی و مارك تیچر با آثار مفهومی اش در این نمایشگاه شركت كرده‌‏اند ؛ از جمله كارهای تیچر، پیراهنی است كه شعارهای تبلیغاتی و ترانه‌‏هایی مركب از فلسفه و فرهنگ عامه را یدك می‌‏كشد ، در سال ۲۰۰۱ نیز " مارتین كرید " هنرمند مفهومی برنده این جایزه شد .

وی با " اتاقی خالی كه با چراغی روشن و خاموش می‌‏شد " این جایزه را دریافت كرد ؛ این در حالی است كه برنده جایزه امسال ۲۵ هزار پوند و دیگر نامزدان هر یك ۵ هزار پوند دریافت خواهند كرد.