نشست خبری چهارمین دوسالانه بین‌المللی نقاشی معاصر جهان اسلام،صبح امروز با حضور مهدی حسینی دبیر این دوره از دوسالانه،محسن زارع مدیرعامل مؤسسه فرهنگی،هنری صبا و حبیب‌الله صادقی رییس دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در مؤسسه صبا برگزار شد.

محسن زارع در این مراسم از افتتاح دبیرخانه دائمی دوسالانه‌های جهان اسلام خبر داد وگفت:این دبیرخانه قرار است از این پس تمام برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌‌ها و موضوعات اجرایی دوسالانه‌های جهان اسلام را درون خود نهادینه كند.

وی همچنین از برپایی دوسالانه‌های تصویرسازی و عكس جهان اسلام خبر داد كه با استفاده از تجربیات دیگر دوسالانه‌های جهان اسلام برگزار خواهد شد.

زارع با اشاره به آثار رسیده به دوسالانه نقاشی جهان اسلام توضیح داد: در بخش داخلی ۹۵۰۰ اثر از ۱۶۲۱ هنرمند ایرانی به دبیرخانه ارسال شد كه ۱۱۸۱ اثر از ۵۸۷ هنرمند پذیرفته شده است كه از این میان ۹۲۷ اثر متعلق به بخش آزاد و ۲۵۴ اثر متعلق به بخش خیال شرقی است همچنین در بخش خارجی ۱۵۶۴ اثر از ۲۷۴ هنرمند از ۳۵ كشور جهان به دبیرخانه دوسالانه ارسال شده است كه در مجموع ۶۷۰ اثر از هنرمندان خارجی به دوسالانه راه یافت.

زارع همچنین با اشاره به بخش ویژه‌ این دوسالانه گفت:سال گذشته علاوه بر آثار شركت‌كننده در دوسالانه،نمایشگاهی برای بررسی نقاشی معاصر كشور تركیه داشتیم كه با مشاركت هنرمندان این كشور برگزار شد و امسال نیز این برنامه به لحاظ جغرافیایی گسترش یافته و آثار نقاشی كشورهای مسلمان بنگلادش،مراكش و آذربایجان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین درباره تركیب داوران گفت: داوران این دوسالانه متشكل از حبیب‌الله صادقی،محمدعلی ترقی‌جاه،ایرج اسكندری،مصطفی گودرزی است كه به همراه ۳ داور خارجی از كشورهای آفریقایی،آسیای میانه و كشورهای عربی آثار این دوره از دوسالانه را داوری خواهند كرد. ضمن این كه در بخش داوری آثار داخلی، با توجه به نمایشگاه‌هایی كه مؤسسه صبا در استانهای مختلف كشور برگزار كرده است،امسال یكی از هنرمندان پیشرو این استانها در تركیب هیات داوران حضور خواهد داشت.

حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی نیز با اشاره به آثار رسیده به دوسالانه گفت:این آثار از نظر كیفی قابلیت این را دارند كه در شكل بین‌المللی مطرح شوند.

وی همچنین با اشاره به برپایی دومین دوسالانه پوستر جهان اسلام كه اسفندماه سال جاری با دبیری وی برگزار خواهد شد گفت:امسال این دوسالانه اواخر بهمن و اوایل اسفندماه با سه موضوع پیامبر اعظم ( ص)،فرهنگی و اجتماعی، فلسطین و نام‌آوران جهان اسلام نظیرابن سینا،مولوی،ابن‌عربی،ابن ارشد،فارابی،علامه‌اقبال لاهوری وعلامه طباطبایی برگزار خواهد شد.

صادقی از مرتضی ممیز و طراح نخستین دوسالانه پوستر جهان اسلام یاد كرد وگفت:ممیز نگران برپایی دوسالانه گرافیك ایران بود كه من به ایشان قول دادم این دوسالانه را برگزار خواهیم كرد كه با همكاری مؤسسه فرهنگی،هنری صبا و موزه هنرهای معاصر تهران درسال ۸۶ شاهد برپایی این دوسالانه خواهیم بود.