با گذشت دو ماه از انتشار فراخوان نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران بیش از ۱۰۰ هنرمند ایرانی و خارجی برای حضور در آن اعلام آمادگی و طرح‌های خود را به دبیرخانه سمپوزیوم ارسال کرده‌اند. دکتر محمدحسین حلیمی دبیر هنری سمپوزیوم با بیان اینکه تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه با نزدیک شدن به روزهای پایانی مهلت مقرر افزایش خواهد یافت، پیش بینی کرد با توجه به اظهار علاقه و آمادگی تعداد کثیری از هنرمندان ایرانی و خارجی، آنها تا پایان آبان طرح های خود را برای شرکت در سمپوزیوم مجسمه سازی تهران ارسال کنند. دبیر هنری سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران علت انتخاب موضوع علم، هنر و معنویت را از سوی شورای برگزاری و سیاستگذاری سمپوزیوم جلب نظر هنرمندان داخلی و خارجی برای توجه بیشتر به ارزش های والای فرهنگی، آرمان های معنوی و هنری و نیاز جامعه معاصر ایران دانست.

حلیمی گفت: "هدف از برگزاری سمپوزیوم این نیست که از نمونه های رایج سایر کشورها تقلید و آثار مشابه آنها را در ایران کپی و تکرار کنیم. البته با توجه به آثار مدرن و متنوعی که تاکنون دریافت شده انتظار می رود امر انتخاب و داوری بسیاری پیچیده ای پیش رو داشته باشیم و به همین جهت به تکمیل هیئت انتخاب و داوری نهایی بر پایه تخصص و تعهد آنها در حوزه های علمی، فرهنگی، زیباشناسی، هنرهای تجسمی و مجسمه سازی نیاز باشد." وی همچنین در مورد ترکیب هیئت داوران اظهار داشت: "هنوز در این مورد تصمیم نهایی گرفته نشده و در حال رایزنی برای بررسی ابعاد هنری و تخصصی افراد برای احراز این موقعیت هستیم. اما بنا بر نظر معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، قطعا از هنرمندان متعهد و باصلاحیت کشورمان برای داوری این سمپوزیوم بهره خواهیم برد." به گفته حلیمی، مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این رویداد هنری که اسفندماه سال جاری برگزار می شود به عهده محمدمهدی عسگرپور معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که دبیری این سمپوزیوم را هم بر عهده دارد. شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری سمپوزیوم علت برگزاری نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی در سطح بین المللی را معرفی هر چه بیشتر توانمندی های تخصصی و فرهنگی جامعه هنری کشور و آن را فرصتی برای معرفی توانمندی های هنری ایران در عرصه های جهانی دانسته است.

حلیمی همچنین افزود: "ایران باید با توجه به سابقه درخشان فرهنگی و هنری، شایستگی های خود را با الهام گرفتن از فرهنگ و تاریخ خود به نمایش گذارد و هنرمندان ما افرادی مستعد، توانمند و نکته سنج هستند که می توانند همرده با مجسمه سازان معتبر بین المللی وظایف خطیر خود را انجام داده و حتی با آنها رقابت کنند." دبیر هنری نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران به تجربه و سابقه شرکت برخی هنرمندان ایرانی در سمپوزیوم های خارجی اشاره کرد و افزود: "اغلب این افراد جزو منتخبان برنامه های خارجی بوده اند و بنابراین تجربه کافی برای برگزاری نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی در گستره بین المللی وجود دارد. هر چند پیش از این دوسالانه های مختلف مجسمه سازی در داخل برگزار شده بود، اما این نخستین بار است که ایران بانی برگزاری یک سمپوزیوم مجسمه سازی جهانی شده است."