گالری دی این بار میزبان آثاری چاپ معاصر است که نخستین بار در اروپا و در محدوده سال ۸۶۸ میلادی شکل گرفت و چند سال بعد به ایران انتقال یافت. در ایران اولین شیوه های چاپ با نام شیوه قلم کار معمول شد. آثاری که در این نمایشگاه گروهی به چشم می خورد نوعی از چاپ است که به آن چاپ فلز می گویند. هجده هنرمند در این نمایشگاه به ارائه اثر پرداخته اند.

سعید روانبخش، هنرمند و مسئول برگزرای نمایشگاه آثار چاپ معاصر، در توضیح بیشتر چاپ معاصر می گوید: "آثار موجود در این نمایشگاه به نوعی زیرشاخه چاپ سنگی محسوب می شوند. گرچه این آثار بسیار به چاپ سنگی شبیه هستند اما دستگاههایی که با آن می توان این نوع چاپ را تهیه کرد با چاپ سنگی متفاوت است."

ظاهرا اولین کتاب ها در ایران به روش چاپ سنگی تدوین شده اند. عجایب المخلوقات، تاریخ جهانگشای نادری ، هزار و یک شب، خمسه نظامی، لیلی و مجنون و بسیاری از کتاب های نامی آن زمان به روش چاپ سنگی در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند. در کنار این کتاب ها، نشریاتی چون وقایع اتفاقیه، دولت علیه ایران، شرف، شرافت، به ابتکار صنیع الملک و به روش لیتوگرافی در آن زمان به چاپ رسیدند. بعد از یک دوره تکاملی در تاریخ معاصر ایران نیز افرادی پدید آمدند که به این نوع چاپ گرایش داشتند و فعالیت هایی در این زمینه انجام دادند.

مارکو گریگوریان، حسین زنده رودی و منصور قندریز از جمله این هنرمندان بودند. در نمایشگاه گروهی هنرمندانی که چاپ معاصر را تصویر کرده اند، سه اثر به شکل چاپ سنگی از همایون سلیمی هنرمند برجسته به چشم می خورد.

آن طور که از شواهد امر برمی آید، از سال ۱۳۶۲ دستگاههای چاپ فلز به دانشگاههای هنر راه یافت و دانشجویان توانستند با آشنایی با مبانی این دستگاهها، کار با آنها را فراگیرند. گرچه هنر چاپ سنگی هنری ارزنده در دنیای امروز است، اما این طور به نظر می رسد که در مجموع چاپ سنگی برای عامه مردم اجتماع که به آن شکل سر و کاری با آن نداشته اند، هنری ناملموس است.

به گفته روانبخش، هنرمند و مدیر موسسه فرهنگی - هنری چهارسو، با وجود گذشت پنج روز از برگزاری این نمایشگاه، استقبال مخاطبان در نوع خود مطلوب بوده و به نظرمی رسد اگر اطلاع رسانی در این خصوص در ابعاد گسترده تری صورت گیرد، مردم می توانند با آثار چاپ سنگی به خوبی ارتباط برقرار کنند. چاپ سنگی، چاپی است که از نظر محتوایی دست هنرمند را در خلق اثر بازمی گذارد و تنها در بکارگیری تکنیک است که هنرمند را محدود به استفاده از تکنیک هایی چون اچینگ، کالگوگرافی، یامزوتینگ و کافورته می کند.

در نمایشگاه آثار چاپ معاصر هجده هنرمند شرکت کرده و هر یک به فراخور سلیقه و ذوق خود دو یا سه اثر ارائه داده اند. مهدی حسینی، همایون سلیمی، سعید روانبخش، یوسف شریف کاظمی، لیندا ولفزگروبر، فرشته غازی راد، جواد حیدر، مهسا خازنی، طرلان رفیعی، سینا سیفی، آذرخش عسگری، فواد فراهانی، مریم فرشاد، یاشار صمیمی مفخم، مسعود مجذوبی، علی مشهدی الاصل، آرش منصورنیا و المیرا میرمیران در ردیف این هنرمندان قرار دارند. بعد از اتمام زمان نمایشگاه در گالری دی، مجموع آثار این هنرمندان به موزه هنرهای اصفهان منتقل می شود و به مدت یک هفته نیز در این موزه به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایشگاه آثار چاپ معاصر روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در گالری دی افتتاح شد و تا امروز در این مکان ادامه دارد. علاقمندان برای بازدید می توانند به خیابان ولی عصر، رو به روی پارک ساعی، پلاک ۱۰۶۰ مراجعه کنند. ساعت بازدید برای مخاطبان چهار بعد از ظهر تا هفت شب است.