برای نخستین بار موزه هنر مدرن آمریكا به عنوان یكی از مهمترین موزه های دنیا كه سبك های هنری مهمی همچون اكسپرسیونیسم انتزاعی، پاپ آرت و ... را مورد توجه قرار داده، به هنر مسلمانان توجه كرده و همراه با برپایی نمایشگاهی به بررسی در این زمینه می پردازد.

نمایشگاهی كه به همین مناسبت تا ۳۱ اردیبهشت در موزه هنر مدرن نیویورك برگزار می شود، «بدون مرز: ۱۷ راه نگاه كردن» نام دارد و آثاری از ۱۷ هنرمند مسلمان كشورهای مصر، هند، ایران، عراق، لبنان، پاكستان، فلسطین و تركیه را كه شامل عكس، نقاشی، كاریكاتور، مجسمه، ویدئو، انیمیشن، فرش و پارچه بافی است، دربر می گیرد.

به گزارش ایسنا آثاری از هنرمندان ایرانی كه در این نمایشگاه شركت داده شده متعلق به شیرین نشاط، شیرانا شهبازی، شیرازه هوشیاری است. مسئولان برپایی این نمایشگاه مدعی اند كه «بدون مرز: ۱۷ راه نگاه كردن» می خواهد كلیشه های رایج نسبت به جوامع اسلامی را بشكند و تكثرگرایی هنر را معرفی كند.

تأكید بر بررسی استفاده از تنوع ریشه های فرهنگی، اصالت،هنرمندان و موضوع هویت و ایمان از جمله اهداف این نمایشگاه عنوان شده است.

مهمترین بخش نمایشگاه كه همزمان با برپایی آن شكل می گیرد، مربوط به نشست های تخصصی و همایش علمی است كه در میزگردی با عنوان استانبول، لاهور و تهران، چشم اندازهای معاصر درباره هنر، با حضور مسئولان و منتقدان به بررسی هنر معاصر در این سه شهر اصلی جهان اسلام پرداخته می شود.

این نشست به میزبانی مركز مطالعات شرق نزدیك كوركیان، دانشگاه نیویورك امروز (دوشنبه) در محل این دانشگاه برگزار می شود و «علیرضا سمیع آذر» سرپرست سابق موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان نماینده هنر ایران به همراه مدیر مركز هنر معاصر استانبول و استاد مدرسه هنرهای تجسمی دانشگاه ملی لاهور سخنرانی می كنند.

گفتنی است كمی پس از برگزاری این برنامه، هنر و آثار هنرمندان كشورهای مسلمان از جمله ایران در قالب نمایشگاهی در دوبی مورد توجه قرار خواهد گرفت و حراج كریستی به عنوان یكی از قدیمی ترین و مهمترین حراج آثار هنری دنیا آثار تعدادی از هنرمندان كشورمان و دیگر كشورهای مسلمان را برای نخستین بار به حراج خواهد گذارد كه مشروح گزارش مربوط به این رویداد مهم طی روزهای آتی در صفحه هنر همشهری تقدیم خوانندگان خواهد شد.