به نقل از منابع خبری اینترنتی، این نمایشگاه نخستین دوره‌ از نمایشگاه‌هایی محسوب ‌می‌شود كه با هدف كشف روند خلق كتاب در جهان اسلام تدارك دیده می‌شود.

صنعت چاپ كتاب، خیلی دیر به جهان اسلام وارد شد و گفته می‌شود كه دلیل آن سایه انداختن انبوه كتاب‌های دست‌ساز و عظیم هنرمندان اسلامی بوده است كه به‌وسیله‌ی آن‌ها زیبایی كلمات مكتوب را نشان می‌دادند. در این نمایشگاه گزیده‌ای از صفحات عظیم دست‌نویس جلدهای كتاب و ابزارهای نویسندگان از مجموعه موسسه‌ی هنر گردهم آمده است.

پادشا‌هان، دولت‌مردان، محققان و سایر اعضای متمول این جامعه، خلق كتاب را به یك فرم هنری پیشرفته تبدیل و با سرمایه‌گذاری بر این صنعت نسخه‌های تصویری آثار ادبی محبوب مردم را خلق كردند؛ از سویی اشتیاق‌شان به‌این صنعت سبب ایجاد كارگاه‌های بزرگی شد كه در آن بسیاری از كارشناسان را گردهم ‌آورند.

كاغذ سازان، تركیب‌كنندگان رنگ‌دانه‌ها، تصویرگران، خوش‌نویسان، صنعت‌گران چرم، كتابخانه‌دارها و دیگران در پروسه‌ی خلق كتاب دست داشتند. این نمایشگاه فرصتی فراهم می‌آورد تا بازدیدكنندگان به‌درك هم‌كاری هنرمندان در جهان اسلام نایل آمده و مهارت آن‌ها را در این دنیا بستایند.