به نقل از منابع خبری اینترنتی، در این نمایشگاه بیش از ۷۵ شاهكار از استادان قرن‌های ۱۸ تا ۲۰ به‌نمایش درآمده است. این نمایشگاه به‌كشف نقش طراحی در تاریخ هنر آمریكا می‌پردازد.

سیلویا یونت، مسوول بخش هنر آمریكایی گالری «مارگارت و تری سنت» دراین‌باره گفت: این نمایشگاه فرصتی فراهم می‌آورد تا بازدیدكنندگان با تاریخ هنر آمریكا و «جان ویلم دینگ»، استاد هنر دوست دانشگاه پرینستون آشنا شوند.

بخش مجموعه طرح‌ها و آبرنگ‌های آمریكایی دانشگاه پرینستون در سال ۱۹۳۰ از سوی «فرانك جوت ماتر»، نخستین مدیر این موزه راه‌اندازی شد.

هنرمندانی كه آثارشان در این مجموعه به‌نمایش گذارده شده است، شامل بنجامین وست و جان سینگلتون كاپلی، اساتید قرن ۱۸ ؛ اساتید برجسته‌ی مدرسه‌ی هادسون ریور؛‌ هنرمندان اواخر قرن ۱۹ شامل وینسلو هومر، توماس اینكینز، مری كاست و جان سینگر سارجنت؛ اعضای مدرسه‌ی آشكان در اوایل قرن بیست، مدرنسیت‌های چرخه‌ی شیگلیتز، چالرز برچفیلد، ادوارد هوپر، چارلز وایت و بن شاهن، رئالیست‌های اواسط قرن بیست، شخصیت‌های بعد از جنگ جهانی دوم هم‌چون جكسون پولاك، كلاز الدنبرگ، دیوید اسمیت و لی بونتكو و هم‌چنین آثار معاصر سوزان روتنبرگ است.

این نمایشگاه طبق دوره‌های مختلف به سه بخش تقسیم شده است. بخش نخست مربوط به آثار اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹: شامل فیگورهای انسان‌ها و مناظر بومی، بخش دوم بیان‌گر دیدگاه‌های گوناگون نقاشی است و بخش سوم مجموعه‌هایی انتخابی از آثار قرن بیستم است كه به كشف طیف وسیع‌تری از موضوع‌ها و سبك‌ها می‌پردازد.

جان ویلمردینگ، استاد رشته‌ی هنر آمریكایی دانشگاه پرینستون دراین‌باره گفت: این آثار كه از بین ۱۵۰۰ طرح و آ‌برنگ آمریكایی انتخاب شده‌اند، حس غنا، عمق، وسعت و كیفیت مجموعه‌ای را نشان می‌دهند كه یكی از بهترین‌ها در آمریكا به‌حساب می‌آیند.

وی افزود: این مجموعه از لحاظ وسعت و كیفیت بسیار تاثیرگذار است و سنت‌های هنری این ملت را به‌خوبی نشان می‌دهد. نمایشگاه یادشده ابتدا در موزه‌ی هنر دانشگاه پرینستون برپا شد، سپس به موزه‌ی هنر آمریكا و فرانسه انتقال داده شد. آخرین توقف‌گاه آن موزه‌ی‌های هنر آتلانتا - ایالت جورجیا است.